Kazak Türkçesinde kelimegruplarının sentaksı
The Wording groups syntaxes in co
- Tez No: 72226
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET PİRVERDİOĞLU NAHMEDOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Yapmış olduğumuz bu inceleme, cümlenin kuruluşunda yer alan kelime gruplarını içermektedir. Kelimeler dilin sentaks ve anlam özelliğine göre cümle içerisinde yer alırlar. Birden fazla kelimenin belirli kurallara göre yan yana gelerek oluşturdukları bu sentaks birimleri dilde bir bütün olarak işlem görür. Kelime gruplarının anlam bütünlüğü ifade etmesinde bağlanma şekil ve yöntemleri önem teşkil eder. Kelime grupları farklı şekillerde bağlanırlar, bu bağlanma morfolojik ve sentaks yöntemlere göre gerçekleşir. Bu yöntemler sistematik olarak incelendiğinde de kelime grupları konusunun gramerin sentaks sahası kadar morfolojiyi de ilgilendirdiği sonucunu ortaya çıkar. Böylece cümlede düşüncenin ifade edilmesinde eklerin sentaks özelliği belirginleşmiş olur. Kelime gruplarının esasını oluşturan, onların çeşitleridir. Kazak Türkçesinde kelime grupları kelime türlerine göre sınıflandırılmışlardır. Kelime grubunu oluşturan kelimelerden tamlanan kelimenin bulunduğu kelime türüne göre kelime grupları“isimli”ve“fiilli”olmak üzere iki temel kategoriye ayrılırlar. Bu iki kategori ise kelimelerin bağlanma şekillerine göre tekrar sınıflandırıldıklarında birçok kelime grubu türü ortaya çıkar.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this invesstigation, we examine those words that are located in the formation of sentences. Words are taken place, in accordance with, the features of syntax of language and of meaning in sentences. These unites of syntaxs come to together in relation to certain rules and thas functions as a whole. Wording groups, so as to shape the completenes of the meaning, depending on relation type and methods, which are very crucial. Wording groups are linked differently, and this link is made in accordace with the methods of morpological and syntax. When these methods are systematically examined, in the end, the topic of wording groups involves field of syntax in grammar as well as morphology. Thus, expressing thoughts in a sentence, syntaxical features of addings are happened to be determined. The essence of wording groups are formed by means of their varieties. In Cossack Turkish the wording groups are classified in accordance with wording types. The words, which form wording groups, participate as adding word; according to wording type, wording groups are divided in to two basic categories, as noun and verb. When these two categories are again classified, with respect to shape of wording link, a lot of types of wording groups occurs or reveals.