Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu
The Coordination Council for the Improvement of Investment Environment
- Tez No: 722308
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Neo-liberal politikalarla devlet yapılanmasında bir dönüşüm yaşanmıştır. Bu dönüşüm uluslararası örgütler ve sermaye kuruluşları tarafından önerilen yapısal uyum paketleri ve düzenleyici reformlar çerçevesinde meydana gelmiş ve geleneksel devlet yapılanmasında bir kopuş yaşanmıştır. Türkiye'de bağımsız düzenleyici kurumlar ve üst kurullar olarak bilinen yapısal biçimler ülke ekonomilerinin birbirine eklemlenmesi hedefine yönelik oluşturulmuştur. Önemli alanların yönetiminin teslim edildiği bu kurullar yönetişim tipi örgütlenme modeline örnek teşkil etmektedir. Kurullar, sermaye ilişkilerinin yoğunlaştığı küreselleşmeye aracılık eden yapısal biçimler olarak varlığını sürdürmektedir. Türkiye'de, uluslararası ekonomiyle bütünleşmeyi sağlayacak ve sermaye açısından kolaylaştırıcı düzenlemelere öncülük edecek bir yapı olarak Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) kurulmuştur. Daha sonra yatırım ortamını iyileştirme çalışmalarına katkı sağlayacak Yatırım Danışma Konseyi (YDK) oluşturulmuştur. YOİKK platformu ve YDK çok uluslu şirketler ve uluslararası finans kuruluşlarının aktörlerini bir araya getirerek, yatırımcıların taleplerinin ve isteklerinin idarede ve yasal mevzuatta karşılanmasına yönelik faaliyetlerde bulunmaktadır. YOİKK, bu faaliyetleri farklı alanlar için oluşturulmuş teknik komitelerle, yeni adıyla çalışma gruplarıyla yürütmektedir. Yatırım mevzuatı ve yatırımla ilgili idari işlemleri eylem planları vasıtasıyla yeniden düzenleyen bu yapının, toplumsal ilişkileri dönüştürme kapasitesi bulunmaktadır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle değişime uğrayan yapı, çalışmalarına devam etmesine rağmen eski etkinliğini yitirmiştir. Bu çalışmada kurullar, YOİKK ve YDK'nın çalışmaları, yapıları, oluşturulmalarında etkili olan politikalar, devlet idaresindeki dönüşümü anlamak maksadıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Neo-liberal policies have caused a transformation in state structure. This transformation emerged after international organizations and capital institutions imposed their proposals on the world within the framework of structural adjustment, and there were ruptures in the traditional state structure. Independent regulatory authorities and supreme boards in Turkey were formed on the recommendations within this scope. These authorities are the examples of governance model as an organization structure. These boards continue to exist as structural forms that mediate globalization in which capital relations intensify. In Turkey, the Coordination Council for the Improvement of Investment Environment (YOIKK) was established as a structure that will ensure integration with the international economy and lead the facilitating regulations in terms of capital. Then, the Investment Advisory Council (YDK) was established to contribute to the efforts to improve the investment environment. YOIKK and YDK carry out activities to meet the demands of investors in the administration and legal legislation by bringing together the actors of multinational companies and international financial institutions. YOIKK conducts these activities with technical committees formed for different fields, which are now called working groups. This structure which reorganizes investment legislation and investment-related administrative procedures through action plans has a very large capacity to transform social relations. This structure having undergone changes with the Presidential Government System still keeps working. In this study, the structure and actions of YOIKK and YDK and the policies that were effective in the establishment of these councils were examined in order to understand the transformation in the state administration.