Kamu sektöründe iç kontrol sisteminden kaynaklanan hata ve hile analizi: Büyükşehir belediyelerinde inceleme
Error and fraud analysis arising from the internal control system in the public sector: Investigation in metropolitan municipalities
- Tez No: 722307
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İç kontrol sistemi; kurumların güvenilir, doğru ve şeffaf bilgi üretmesi ve sergilemesi bağlamında uygulanması gereken önemli bir süreçtir. Türkiye kamu sektöründe iç kontrol sistemi, 5018 sayılı Kamu Mali ve Kontrol Kanunu' na göre şekillenmektedir. 5018 sayılı kanun ise COSO iç kontrol modeli ile paralel bir şekilde işleyiş göstermektedir. Kamu kurumlarında hata ve hilelerin önlenmesinde iç kontrol sistemi önemli bir rol oynamaktadır. İç kontrol sistemi, kaynakların etkin ve verimli kullanımı, belirlenen hedeflere ulaşma, mevzuata uygun işleyiş, mali raporlara güvenilirlik gibi faydalar sağlamasıyla büyükşehir belediyeleri açısından da önemli bir süreçtir. Sayıştay denetim raporları kapsamında büyükşehir belediyelerinde iç kontrol sisteminin etkin çalışmamasından dolayı birçok risk saptanmıştır. Araştırmada büyükşehir belediyelerinde tespiti sağlanan muhasebe hata ve hileleri iç kontrol sistemi bileşenleri ile ilişkilendirilmektedir. Literatürde Sayıştay raporları kapsamında büyükşehir belediyelerinin hata ve hile analizine ve iç kontrol sistemi ile ilişkilendirilmesine yönelik bir çalışma bulunmaması araştırmamızı önemli kılmaktadır. Bu amaç doğrultusunda oluşabilecek risklerin önlenmesi bağlamında iç denetçilere yeni bir bakış açısı kazandırması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The internal control system is an important process that should be implemented in the context of institutions producing and displaying reliable, accurate and transparent information. The internal control system in the Turkish public sector is shaped according to the Public Finance and Control Law No. 5018. Law No. 5018 operates in parallel with the COSO internal control model. The internal control system plays an important role in preventing errors and frauds in public institutions. The internal control system is also an important process for metropolitan municipalities in terms of providing benefits such as effective and efficient use of the hubs, reaching the determined targets, functioning in accordance with the legislation, and reliability in financial reports. Within the scope of the audit reports of the TCA, many risks have been identified due to the ineffective functioning of the internal control system in metropolitan municipalities. In the research, accounting errors and frauds detected in metropolitan municipalities are associated with internal control system components. The fact that there is no study in the literature on error and fraud analysis of metropolitan municipalities within the scope of the SAI reports and associating them with the internal control system makes our research important.