Bireysel kültürel değerlerin çalışan sessizliği üzerindeki etkisinde örgütsel politika algısı ve benlik kurgusunun rolü: Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'nde karşılaştırmalı bir araştırma
The roles of perceived organizational politics and self construals on the effects of individual cultural values on employee silence: A comparative study between Turkey and the USA
- Tez No: 722338
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN AKÇAKANAT
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu araştırmanın amacı, bireysel kültürel değerlerden güç mesafesi, belirsizlikten kaçınma, toplulukçuluk, uzun dönem yönelimi ve maskulenliğin çalışan sessizliğinin boyutları olan kabullenici, savunmacı ve örgüt yararına sessizlik üzerindeki etkilerinin Türkiye ve ABD'de karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Bu amaç çerçevesinde, öncelikle bireysel kültürel değerlerin çalışan sessizliğinin boyutları üzerindeki doğrudan etkileri, daha sonra bu etkiler üzerinde ülke değişkeninin düzenleyici rolü incelenmiştir. Araştırmada ayrıca güç mesafesi yöneliminin, çalışan sessizliğinin boyutları üzerindeki etkisinde örgütsel politika algısının, toplulukçuluk eğiliminin çalışan sessizliği boyutları üzerindeki etkisinde bağımlı benlik kurgusunun ve maskulenlik eğiliminin çalışan sessizliği boyutları üzerindeki etkisinde bağımsız benlik kurgusunun düzenleyici etkileri Türk ve Amerika örneklemleriyle ayrı ayrı incelenmiştir. Araştırmanın bulguları, kültürel değerlerin, Türk ve Amerika örneklemi üzerinde büyük oranda Hofstede'nin bulgularıyla paralel olarak anlamlı düzeyde fark gösterdiğine işaret etmektedir. Bireysel kültürel değerlerden her birinin çalışan sessizliğinin en az bir boyutu üzerinde anlamlı etkisi olduğu görülmüştür. Güç mesafesi yöneliminin kabullenici ve savunmacı sessizliği anlamlı düzeyde artırdığı, belirsizlikten kaçınma eğiliminin kabullenici ve örgüt yararına sessizliği artırdığı, toplulukçuluk eğiliminin ve uzun dönem yöneliminin kabullenici ve savunmacı sessizliği azaltırken örgüt yararına sessizliği artırdığı ve maskulenlik eğiliminin örgüt yararına sessizliği azalttığı görülmüştür. Güç mesafesi ve uzun dönem yöneliminin kabullenici ve savunmacı sessizlik ve maskulenlik eğiliminin örgüt yararına sessizlik üzerindeki etkilerinde ülke değişkeninin düzenleyici rolü olduğu bulunmuştur. Son olarak, Amerika örneklemiyle, güç mesafesi yöneliminin örgüt yararına sessizlik üzerindeki etkisinde örgütsel politika algısının ve maskulenlik eğiliminin kabullenici ve savunmacı sessizlik üzerindeki etkisinde bağımsız benlik kurgusunun ve toplulukçuluk eğiliminin yalnız Türk örneklemi ile örgüt yararına sessizlik boyutu üzerindeki etkisinde bağımlı benlik kurgusunun düzenleyici rollerinin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to comparatively examine the effects of power distance, uncertainty avoidance, collectivism, long-term orientation and masculinity on acquiescent, defensive and prosocial employee silence in Turkey and USA. For this purpose, firstly the direct effects of individual cultural values on dimensions of employee silence were analyzed, then the moderator role of the country (Turkey vs. USA) on these effects was tested. In addition, the moderating roles of perceived organizational politics on power distance-dimensions of employee silence, interdependent self-construal on collectivism-dimensions of employee silence and independent self-construal on masculinity-dimensions of employee silence relations were examined. Findings of the study indicate that cultural values differ significantly in Turkish and American samples, largely in line with Hofstede's findings. It has been observed that each of the individual cultural values has a significant effect on at least one dimension of employee silence. Among these variables, power distance significantly increases acquiescent and defensive silence, uncertainty avoidance increases acquiescent and prosocial silence, collectivism and long-term orientation reduce acquiescent and defensive silence while they increase prosocial silence, and masculinity reduces prosocial silence. Additionally, it has been found that country variable moderates the effects of power distance and long-term orientation on acquiescent and prosocial silence and masculinity on prosocial silence. Lastly, with the US sample, perceptions of organizational politics moderate the effect of power distance on prosocial silence and independent self-construal moderates the effects of masculinity on acquiescent and defensive silence and with Turkish sample, interdependent self-construal moderates the effect of collectivism on prosocial silence.