Дин социологиясы нын өнүгүүсүндө ИБН ХАЛДУНДУН РОЛУ
Din Sosyolojisinin Gelişmesinde İbn Haldun'un Rolü
- Tez No: 722340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ.DR.BAKIT AMİR MALTABAROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Kırgızca
- Üniversite: Bishkek Humanities University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kırgızistan'daki mevcut dini yapılar, dinin topluma yaptığı katkılar, devlet-din ilişkilerinin hangi noktada olduğu ve dinin uluslararası münasebetlerdeki rolüne dair, henüz ciddi çalışma ve araştırmalar yapılmış değildir.Devlet ve din arasında oluşan faaliyetler, İslam'a dair yeni gelişmeler, İslam adı altında yapılan ve bilhassa gençleri radikalizme sürükleyen yapılara dair bilgiler ve araştırmalar yeterli olmayınca yanlışlıklarla mücadelede arzu edilen düzeyde yapılamamaktadır.Ekonomi, siyaset bilimi, sanat, hukuk, sosyoloji, tıp ve buna benzer bütün bilimleri neredeyse Batıdan almış durumdayız. Ve genel olarak bugüne kadar İslam kültürü dışında yetişmiş bilim adamlarını tanımış ve onlardan faydalanmaya gayret edilmiştir.Tezin maksadı İbni Haldun'un dini sahadaki fikirlerini nazarı itibara alarak, Kırgızistan toplumundaki gençlerin dinle alakalı durumlarını, dine yakın parti ve gruplarla olan münasebetlerini ortaya çıkarıp tahlil etmektir.
Özet (Çeviri)
There are no serious studies and researches on the existing religious structures in Kyrgyzstan, the contributions of religion to the society, the state-religion relations and the role of religion in international relations. Activities between state and religion, new developments in Islam, the name of Islam. When the information and researches about the structures that are carried out under the auspices and that lead the youth to radicalism are not sufficient, it cannot be done at the desired level in the fight against mistakes. And in general, until today, scientists have known and tried to benefit from them.