Suriyeli mültecilere yönelik göç politikalarında yerel yönetimlerin rolü: Gaziantep ve Trablusşam'da karşılaştırmalı bir politika analizi
The role of local governments in migration policies towards Syrian refugees: A comporative policy analysis in Gaziantep and Tripoli
  1. Tez No: 722352
  2. Yazar: SÖNMEZ ALVANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞER YEŞİM ÖZER YÜRÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
Bu çalışma Suriyeli mültecilere yönelik göç politikalarının uygulanmasında yerel yönetimlerin rolü üzerine karşılaştırmalı bir politika analizi sunmayı hedeflemektedir. Çalışmanın temel gözlemi, Türkiye ve Lübnan'da Suriyeli mültecilere yönelik göç politikalarında, yerel yönetimlerin konumlarının belirsizliği ve yetkilerinin eksikliği sebebiyle göç sürecinden en çok etkilenen yönetim mekanizmaları olmalarına rağmen, göç politikalarında etki düzeyi düşük, sınırlı ve dolaylı yetkili aktörler oldukları yönündedir. Bu gözlemden hareketle, yoğun bir Suriyeli mülteci nufusuna ev sahipliği yapan Türkiye'nin Gaziantep ve Lübnan'ın Trablusşam kentlerinde, Suriyeli mültecilere yönelik göç politikalarının nasıl şekillendiği karşılaştırmalı olarak ortaya konmuştur. Araştırma, Suriyeli mültecilere yönelik göç politikalarının uygulanmasında yerel yönetimlerin rolünü, karşılaştırmalı bir perspektifle,“göç yönetişimi”Paul Sabatier ve Daniel Mazmanian'ın“uygulama teorisi (implementation theory)”ve Michael Lipsky'nin çalışmada“saha bürokrasisi”olarak adlandırılan“street level bureaucracy”ve“takdir yetkisi(discretion)”bağlamlarında ele almaktadır. Araştırma, nitel yönteme gore yürütümüştür. Bu anlamda Gaziantep'te 32, Trablusşam'da 34 ve Beyrut'ta 3 Suriyeli mülteci ile yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Bunun yanı sıra, Gaziantep ve Trablusşam'da yerel yönetim ve merkezi yönetim temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerin analizi Miles ve Huberman'ın“akış modeli”ne göre yapılmıştır. Çalışmanın nihayetinde, Gaziantep'te saha bürokratlarının da etkisiyle politikanın dönüştüğü ve aşağıdan yukarıya (bottom up) doğru şekillendiği, Trablusşam'da ise, politikanın merkezi hükümetin politikası ile paralel uygulandığı ve yukarıdan aşağıya(top down) doğru şekillendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to present a comparative policy analysis on the role of local governments in the implementation of migration policies towards Syrian refugees. The main observation of the study is that, although the uncertainty of their position and lack of authority, local governments are the most affected management mechanisms by the migration process and they are low influence, limited and indirectly authorized actors in migration policies. Based on this observation, it has been comparatively presented how migration policies towards Syrian refugees are shaped in Gaziantep, Turkey and Tripoli, Lebanon which host a large Syrian refugee population. The research examines migration policies towards Syrian refugees in the context of“migration governance”, Paul Sabatier's and Daniel Mazmanian's“implementation theory”, and Michael Lipsky's“street level bureaucracy”and“discretion”in a comparative perspective. A qualitative research method was used within the scope of the study. In this regard, semi structured interviews were conducted with 32 Syrian refugees in Gaziantep, 34 Syrian refugees in Tripoli and 3 Syrian refugees in Beirut. In addition, semi structured interviews were held with local and central governments representatives and non governmental organizations in Gaziantep and Tripoli. For the analysis of the interviews Miles and Huberman“flow model”was used. At the end of the study, it was concluded that the policy was transformed from the bottom up, with the influence of the street level bureaucrats in Gaziantep while in Tripoli, the policy was implemented in parallel with central government policy and shaped from the top down.