Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencilerinin uzaktan eğitim süreci ile ilgili deneyim ve görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the experience and opinions of Ankara Yıldırım Beyazıt University Faculty of Medicine 6th grade students about the distance education process
  1. Tez No: 752156
  2. Yazar: ZİYA ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Son yıllarda tüm dünyayı ilgilendiren salgınlar ve pandemiler giderek artmaktadır. Bu dönemlerde sağlık, ekonomi ve eğitim alanlarında ciddi etkiler görülmektedir. Pandemi dönemlerinde öğrencilerin sağlığı tehlikeye atılmaksızın eğitimlerinin kesintisiz sürdürülebilmesi büyük önem taşımaktadır. Uzaktan eğitim modelleri bu koşullarda birçok avantaj sağlasa da tıp eğitimi gibi pratik eğitimlerin büyük rol oynadığı meslek eğitimlerinde uzaktan eğitimin de birçok zorluğu ve dezavantajı bulunmaktadır. Bu çalışmada daha verimli eğitim modelleri geliştirilebilmesi adına son sınıf tıp fakültesi öğrencilerinin, uzaktan eğitim süreci hakkındaki görüşlerinin ve yaşadıkları sorunların tespiti amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencileri üzerinde kesitsel tipte bir anket çalışması gerçekleştirildi. Toplamda 212 intern hekim üzerinde gerçekleştirilen çalışmada, 53 soruluk bir anket internet üzerinden katılımcılar ile paylaşıldı. Bu sorular ile öğrencilerin demografik özellikleri, uzaktan eğitim süreci ile işleyişi, bu dönemde yapılan sınavlar hakkındaki düşünceleri, tercih ettikleri uzaktan eğitim modelleri ve uzaktan eğitim sürecinin kariyerleri üzerinde bıraktığı etki hakkındaki düşünceleri araştırıldı. Bulgular: Toplamda 212 katılımcının %51,9'u aldıkları uzaktan eğitim ile mesleki yeterliliğe sahip bir hekim olabileceğine inanmadığını, %59,4'ü bu dönemde mesleğe karşı aidiyet duygusunda bir azalma olduğunu belirtti.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In recent years, epidemics and pandemics that concern the whole world have been increasing. During these periods, serious effects are seen on health, economy and education. It is of great importance to continue uninterrupted the education of the students without endangering their health during the pandemic periods. Online education models provide many advantages in these conditions. However, there are many difficulties and disadvantages of online education in medical education, where practical education plays a major role. In this study, it is aimed to determine the opinions of senior medical school students about the online education process and the problems they experience in order to develop more efficient education models. Materials and Methods: A cross-sectional survey study was conducted on senior students of Ankara Yıldırım Beyazıt University Faculty of Medicine. A total of 212 senior medical students participated in the study. A 53-question survey was shared with the participants via the internet. With these questions, the demographic characteristics of the students, their thoughts about the online education process, their preferred online education models and the effects of the online education process on their careers were investigated. Results: 51.9% of the 212 participants in total did not believe that they could become a physician with professional competence with the online education they received, and 59.4% stated that there was a decrease in the sense of belonging to the profession during this period. During this period, it was observed that women followed online education courses more regularly than male participants (p=0.049).