6360 sayılı bütünşehir kanununun sosyo-ekonomik etkileri: Konyaaltı ilçesi örneği
Socio-economic effects of the whole city law no. 6360: The case of Konyaaltı district
  1. Tez No: 722377
  2. Yazar: İREM NUR GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL HADİMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Geography, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Konyaaltı, Antalya şehrinin batı kenarında yer alan 6360 sayılı yasa ile belirlenmiş bir merkez ilçedir. Ilçenin 20 kırsal 19 da şehirsel mahallesi bulunmaktadır. Matematiksel konum olarak yaklaşık“36.87582 enlem, ”30.643735" boylam coğrafi koordinatları arasında yer alır. Antalya'nın tüm ilçeleri baz alındığında Konyaaltı, %059 oranla nüfusu en hızlı artan ilçedir. Tez çalışmasında, 6360 sayılı yasa ile birlikte kırsal mahallelerde meydana gelen sosyo-ekonomik gelişim ve değişim ele alınacaktır. Merkez köylerin mahalle statüsü almasının olumlu ve olumsuz tarafları, ilgili bölgede sağlanan görüşme ve saha çalışmaları ile açıklanacaktır. Elde dilen veriler analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Konyaaltı is a central district determined by the law numbered 6360, located on the western edge of the city of Antalya. The district has 20 rural and 19 urban districts. In terms of mathematical location, approximately“36.87582 latitude,”30.643735 "longitude geographic coordinates. Considering all the districts of Antalya, Konyaaltı is the district with the fastest growing population with a rate of 059%. The economic development and change will be discussed.