An analysis of the interconnections between forms of oppression from an ecofeminist and decolonial perspective
Tahakküm biçimleri arasındaki ilişkiselliğin ekofeminist ve dekolonyal bir perspektiften analizi
  1. Tez No: 722386
  2. Yazar: UMUT KESİKKULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ PARKAN, DOÇ. DR. FULDEN İBRAHİMHAKKIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tez tahakkümü kuran, sürdüren ve haklı gösteren tahakkümcü öznelliğin kavramsal ve mantıksal analizini yaparak farklı tahakküm biçimleri arasındaki ilişkiselliği ve doğanın tahakkümünün bu ilişkisellikteki rolünü incelemektedir. Ekofeminist filozof Karen Warren ve Val Plumwood'un çalışmalarının yakın bir okuması düalist düşüncenin tahakkümü meşrulaştırmak için hayati önemde olan ezenin üstünlüğünün kanıtlanmasının ve tahakkümün meşruiyetinin kesinliğinin sağlanmasının zorunlu koşulu olduğunu gösterecektir. Ezenin düalist düşünce biçimini açıklayan ve doğrulayan metafizik ve epistemolojik kuvvetlerin anlaşılması için dekolonyal filozofların sömürgeci benlik hakkındaki tartışmalarından faydalanılacaktır. Akıl/doğa ve insan/doğa düalizmleri ve ötekini insandan az ya da insandışı görmek şeklinde işleyen ahlaki ve mantıksal strateji olan insandışılaştırmanın analizi doğanın tahakküm ilişkileri arasındaki ilişkisellikteki rolünü açıklayacaktır. Batı felsefesinin rasyonalist ve hümanist geleneğinde akıl/doğa ve insan/doğa düalizmlerinin doğuşu ve oluşumu Platon, Aristoteles ve Descartes'ın felsefeleri üzerinden incelenecektir. Görüleceği üzere, bu gelenekte insan ötekilerinin, yani kadınların, kölelerin ve siyahların, imgesi, ahlaki ve statüsü doğanın imgesinin, ahlaki ve ontolojik statüsüne paralel bir şekilde değişmektedir. Son olarak, ideal ve ideal olmayan sözleşme teorilerinin incelenmesi toplum sözleşmelerinin insandışı doğayı ahlakın alanından dışladığını ve bu sebeple ürettiği öznelliğin tahakkümcü olduğunu gösterecektir. Sözleşme teorilerini okumak için önerilecek bu alternatif okuma tahakkümcü öznelliğin toplumsallaşmasını, tahakkümün kurumsallaşmasını ve kurumsallaşmış tahakküm biçimleri arasındaki ilişkiselliği açığa kavuşturacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the interconnections between forms of oppression and the role of oppression of nonhuman nature in these interconnections by implementing a conceptual and logical analysis of the oppressive subjectivity, which functions to create, maintain, and justify oppression. A close reading of the studies of ecofeminist philosophers Karen Warren and Val Plumwood will reveal that dualist thinking is the necessary condition for justifying the oppressor's superiority, which is essential to justify oppression, and providing certainty of the legitimacy of oppression. Straining through decolonial philosophers' discussions on the colonial self will shed light on the metaphysical and epistemological forces of the oppressor that explain and justify dualist thinking. Examining reason/nature and human/nature dualisms and dehumanization, a moral and logical strategy functioning in conceiving the other less than human or nonhuman, will clarify the role of oppression of nature between forms of oppression. The genesis and formation of reason/nature and human/nature dualisms in the Western rationalist and humanist tradition will be examined through the philosophies of Plato, Aristotle, and Descartes. As can be seen, in this tradition, the status of human-others, namely women, slaves, blacks, change in parallel with the image, the moral and ontological status of nature. Finally, an examination of ideal and non-ideal contract theories will show that the social contracts exclude nonhuman nature from the realm of morality and thus produce oppressive subjectivity. This alternative reading of contract theories will clarify the socialization of oppressive subjectivity, institutionalization of oppression, and interconnections between institutionalized forms of oppression.