Kayıt dışı ekonomi ve vergi denetimi etkinliği
Illegal economy and tax audıt actıvıty
- Tez No: 722387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH BURHAN BAHÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kayıt dışı ekonomi günümüzde tüm dünya ülkelerinin ve özellikle ülkemizin en büyük sorunlarından biridir. Literatüre baktığımızda kayıt dışı ekonomi bilinen GSYH hesapları içerisinde yer almayan tüm ekonomik faaliyetlere denilir. Bu ekonomik faaliyetler gizli olduğundan devletlerin bu tür faaliyetlerden vergi alması ve faaliyetin boyutunu tespit etmesi de zordur. Vergilendirilememe nedeninden dolayı tüm dünya ülkeleri kayıt dışı faaliyetlere karşı sert tedbirler ve mücadele yöntemleri uygular. Günümüzde halen kayıt dışı faaliyetleri tam ölçmek için bir yöntem yoktur. Sadece doğrudan ve dolaylı ölçme yöntemleri ile kaba şekilde taslak oluşturulur. Kayıt dışı faaliyetlerin hızla yayılmasında en büyük etken denetim yetersizliğidir. Çalışmamızda kayıt dışı ekonominin tanımı, kayıt dışı istihdam, vergi denetimi, vergi incelemesi hakkında bilgi verilmiş ve kayıt dışı ekonomi ile mücadelede öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Informal economy is one of the biggest problems of all countries of the world and especially our country. When we look at the literature, the informal economy is called all economic activities that are not included in the known GDP accounts. Since these economic activities are secret, it is difficult for states to collect taxes from such activities and to determine the size of the activity. Due to the reason of not being taxed, all countries of the world apply strict measures and methods of struggle against unregistered activities. Currently, there is no method to measure informal activities precisely. Only a rough draft is created with direct and indirect measurement methods. The biggest factor in the rapid spread of informal activities is the lack of control. In our study, information was given about the definition of the informal economy, informal employment, tax audit, tax examination and suggestions were presented in the fight against the informal economy.