Yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığı ile algılanan stres ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social media addiction and perceived stress and life satisfaction in adults
- Tez No: 722445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR BARUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tüm dünyada ciddi bir kullanıcı sayısına ulaşan sosyal medya platformları günlük yaşamımızda zamanımızın önemli bir kısmını almaktadır. Sosyal medya çok farklı hedefler için insanlar tarafından tercih edilmektedir. Kimi bireyler video içerikleri için bu platformları ziyaret ederken kimileri arkadaş edinmek için kimileri de boş vakitlerini değerlendirmek için sosyal medyayı kullanırlar. Bu süreçte davranışsal, ruhsal ve duygusal olarak tesir altında kalan yetişkinlerin; günlük hayatlarında algıladıkları stres ve yaşam doyumlarının nasıl bir değişim içerisinde olduğunun bilinmesi önemli bir hale gelmektedir. Bu sebeple araştırmamızın hedefi yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığı ile algılanan stres ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin tespit edilmesidir. Çalışmanın örneklemini Orta Karadeniz'deki bir ilde yaşayan 403 yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırmada bulgulara ulaşabilmek için“Algılanan Stres Ölçeği”,“Yaşam Doyumu Ölçeği”,“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği - Yetişkin Formu”ve araştırmayı yapan kişi tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgiler Formu”kullanılmıştır. Yapılan analizlerle birlikte verilerin dağılımı normal olarak tespit edilmiş ve bu sebeple parametrik testler uygulanmıştır. Verilerin analizi için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı, Least Significant Difference (LSD), Bağımsız Örneklem t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre sosyal medya bağımlılığı ile algılanan stres arasında pozitif yönlü orta düzeyde , yaşam doyumu arasında ise negatif yönlü düşük düzeyde ilişki tespit edilmiştir. Algılanan stres ile yaşam doyumu arasında negatif yönlü orta düzeyde anlamlı farklılaşma belirlenmiştir. Sosyal medya bağımlılığı ve algılanan stres medeni duruma; gelire; yaş düzeyine göre anlamlı farklılaşmaktadır. Yaşam doyumu değişkeni cinsiyete, medeni duruma, gelire ve yaş düzeyine göre anlamlı farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media platforms, which reach a significant user base all over the world, take a significant part of our time in our daily lives. Social media is preferred by people for many different purposes. While some visit these platforms for their video content, some use social media to make friends and others to spend their free time. Adults who are affected behaviorally, spiritually and emotionally in this process; it becomes important to know how the stress and life satisfaction they perceive in their daily lives change. Therefore, the aim of our research is to determine the relationship between social media addiction and perceived stress and life satisfaction in adults. The sample of the study consists of 403 adult individuals living in a province in the Central Black Sea Region.“Perceived Stress Scale”,“Life Satisfaction Scale”,“Social Media Addiction Scale - Adult Form”and“Personal Information Form”were used to reach the findings in the research. With the analyzes made, the distribution of the data was determined as normal and therefore parametric tests were applied. Data were analyzed using Pearson Product-Moment Correlation Coefficient, Least Significant Difference (LSD), Independent Sample t-Test, and One-Way Analysis of Variance (ANOVA). According to the results obtained from the research, a moderate positive relationship was found between social media addiction and perceived stress, and a low negative negative relationship between life satisfaction. A moderately significant negative difference was found between perceived stress and life satisfaction. Social media addiction and perceived stress related to marital status; for income; differs significantly by age. The life satisfaction variable differs significantly according to gender, marital status, income and age level.