Essays on monetary policy
Para politikası üzerine makaleler
- Tez No: 722444
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT MURAT ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez para politikası konularını içerir ve iki bağımsız makaleden oluşur. İlk makale, mali disipline sahip olmayan, yardıma bağımlı düşük gelirli ülkeler için ideal para politikasına odaklanmaktadır. Basitleştirilmiş bir DSGE modeli kullanarak, dış yardıma yüksek bağımlılığı olan, kaynak yönünden zengin olmayan, düşük gelirli bir ekonominin özelliklerini modelledik. Analizimizi, yardımla ilgili gelirlerin tamamının mali otorite tarafından harcandığı bir senaryo ile mali disiplinsizlik olarak adlandırılan bir durumla sınırlandırdık. Bunun yanı sıra, ideal politika rejimini oluşturmak için para otoritesi aşağıdaki alternatifleri seçme durumundadır: parasal hedefleme, sabit döviz kuru ve fiyat hedefleme rejimleri. Simülasyon sonuçları, artan dış yardım girişlerinin, yardım alan ekonomide ticarete konu sektörde küçülme ve döviz kurunda reel değerlenme olarak ortaya çıkan Hollanda hastalığı etkisine neden olduğunu göstermektedir. En önemlisi, para otoritesi bir parasal hedefleme çerçevesi izlerse, refah ve büyümeyi azaltarak Hollanda hastalığının etkisini sınırlayabilir. Mali otorite disiplinsiz olduğunda ve dış yardım tamamen absorbe edildiğinde bile, parasal hedefleme hem fiyat hedeflemesinden hem de sabit döviz kuru hedeflemesinden daha iyi performans göstermiştir. İkinci çalışma, Gambiya'da 1998'in ilk çeyreğinden 2020'nin son çeyreğine kadarki dönemde para politikası aktarımının banka kredi kanalını araştırdı. Çalışmada SVAR ve PSVAR metodları kullanıldı, ayrıca analizin sağlamlık kontrolü için de BVAR kullandı. Bulgular Gambiya'da kısmi bir aktif banka kredi kanalı olduğunu göstermektedir. Ek olarak, büyük ekonomik sektörlerin para politikası şoklarına tepkileri arasında heterojenlik vardır.
Özet (Çeviri)
This dissertation contains topics in monetary policy and is composed of two independent essays. The first essay focuses on optimal monetary policy for aid-dependent low-income countries with fiscal indiscipline. We captured the characteristics of a non- resource-rich low-income economy with a high dependency on foreign aid using a simplified DSGE model. We limited our analysis to the case where the aid-related revenues are fully spent by the fiscal authority, a scenario referred to as fiscal indiscipline. On the other hand, to establish the optimal policy regime, the monetary authority has the latitude to choose the following: monetary targeting, fixed exchange rate and price targeting regimes. The simulation results show that increased foreign aid inflows cause the Dutch disease effect in the recipient economy evident in the shrinking tradable sector and real appreciation of the exchange rate. Importantly, if the monetary authority pursues a monetary targeting framework, it can limit the Dutch disease effect by cushioning welfare and growth. Even when the fiscal authority is indiscipline and foreign aid is fully absorbed, monetary targeting outperformed both price targeting and fixed exchange rate regimes. The second study investigated the bank lending channel of monetary policy transmission in The Gambia from the period 1998Q1 to 2020Q4. The study used an SVAR and PSVAR as well as BVAR for robustness check to perform the analysis. The findings suggest that there is a partially active bank lending channel in The Gambia. Moreover, there is heterogeneity among major economic sectors in their response to monetary policy shocks.