Statistical comparison of women entrepreneurship in Turkey and Europe
Türkiye ve Avrupa'daki kadın girişimciliğinin istatiksel olarak karşılaştırılması
- Tez No: 722446
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ALUFTEKIN SAKARYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İşgücü piyasasinda kadinlarin güçlenmesindeki kirilganlik görülmektedir. Örneğin, yüksek yönetim rollerinde erkeklerden çok daha az kadin bulunmaktadir. İşgücü piyasasinda çalişma isteksizliği ve kişisel ve akademik olanaklarina ulaşamama ile karşi karşiya kalan birçok yüksek nitelikli kadin, kendi işlerini kurma konusunda ilham almaktadir. Bu alanda da pazara giriş sürecinde farklilaşma ile karşi karşiya kalmaktadirlar. Kadinlar, psikolojik etkenler nedeniyle bu ayrimi siklikla drama olarak görmektedir. Ekonomik ve kişilerarasi durumlar üzerinde nötr olarak zararli bir etkisi vardir. Ekonomik ve sosyal ilerleme için, kadinlarin benzersiz sosyal konumunu teyit etmesi gereken, toplumdaki kadin ve kadin girişimciliğinin rolüne dair yeni bir anlayişa ihtiyaç vardir. Çalışmanın amacı, engelleri ve engelleri tespit etmenin yanı sıra, Türkiye'de ve Avrupa Birliği ülkelerinde kadınların bugün işgücü piyasasındaki durumuna ilişkin istatistiksel verileri değerlendirmek; ve ayrıca Avrupa ülkelerinde ve modern Türkiye'de kadınların girişimcilik faaliyetinin sosyo-ekonomik ve motivasyonel faktörlerini belirlemek.
Özet (Çeviri)
Female empowerment fragility in the labor market is palpable for instance, far fewer females in high managerial roles than men. Many highly qualified women, confronted with an unwillingness to work in the labor market and the inability to reach their personal and academic possibilities, are inspired to start their businesses. And in this area, they clash with differentiation during the period of entering the market. Women, through psychological factors, frequently see the distinction as a tragedy. It has a neutrally detrimental impact on economic and interpersonal situations. For economic and social progress, a new understanding of the role of women and women's entrepreneurship in society is needed, which ought to confirm the unique social position of women. The purpose of the study is to identify barriers and obstacles, as well as to consider statistical data on the situation of women in the labor market today in Turkey and the countries of the European Union; and also to determine women's socio-economic and motivational factors of entrepreneurial activity in European countries and modern Turkey.