Müze deneyiminde interaktif uygulamların tekrar ziyaret etme niyeti üzerine etkisi: Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ve Göbeklitepe örenyeri örneği
The effect of interactive applications on the intention to visit again in the museum experience: The case of Şanlıurfa Archaeology Museum and Gobeklitepe ruins
- Tez No: 722447
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Turizm, Museology, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Teknolojinin hayatımızın her alanına girmesiyle birlikte hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Hayatın her alanına giren teknoloji ile buluşmak isteyen müzelerin yeniden tasarlanması gerekmektedir. Toplumu şekillendiren müzelerin bireyler ile ilişki kurabilmesi, ortak kültür değerlerine sahip çıkabilmesi ve bu değerleri gelecek kuşaklara aktarabilmesi son derece önemlidir. Bu bağlamda, teknoloji ile bütünleşmek isteyen müzeler misyonlarını gerçekleştirebilmek için yeni gelişmelere de açık olmalıdır. Turistik destinasyonlarda ziyaretçilerde etkileşim yaratan en önemli yöntemlerden biri de interaktif uygulamalar ve iletişim araçlarının kullanılmasıdır. Bu teknolojik yenilikler müzeler ve benzeri turistik alanlara olan bakış açısını değiştirmiştir. Bu çalışmanın amacı Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ve Göbeklitepe Örenyeri'ndeki ziyaretçilerin deneyimlerinin, interaktif uygulamalar ve tekrar ziyaret etme niyetine üzerine etkisi olup olmadığını; aynı zamanda bu süreçte ambiyansın da düzenleyici rolü olup olmadığının araştırılmasıdır. Bunun yanında Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ile Göbeklitepe Örenyeri arasında interaktif uygulamalar, ziyaretçi deneyimi, ambiyans ve tekrar ziyaret etme niyeti açısından farklılık olup olmadığı da araştırılmıştır. Kolayda örneklem tekniği ile anket formları iki turistik destinasyonda toplam 608 ziyaretçiye uygulanmıştır. Araştırmanın hipotezleri SPPS Process Macro 3.3 ve SPSS Statistic 21 programları ile test edilmiştir. Sonuç olarak müze deneyiminin, interaktif uygulamalar ve tekrar ziyaret etme niyeti üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ambiyansın bu model üzerinde düzenleyici bir etkisi tespit edilmemiştir. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ile Göbeklitepe Örenyeri arasında müze deneyimi, interaktif uygulamalar ve ambiyans boyutları açısından anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Bu çalışmadan çıkan sonuçlara göre bir takım öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has become an inseparable part of life with technology enters every aspect of our lives. Museums that want to meet with technology that enters all areas of life need to be redesigned. It is extremely important for museums that shape society to establish relationships with individuals, to protect common cultural values and to transfer these values to future generations. In this context, museums that want to integrate with technology should be open to new developments in order to realize their mission. One of the most important methods that create interaction among visitors in touristic destinations is the use of interactive applications and communication tools. These technological innovations have changed the perspective of museums and similar touristic areas. The aim of this study is to determine whether the experiences of visitors at Şanlıurfa Archeology Museum and Göbeklitepe Ruins have an impact on interactive practices and their intention to visit again; At the same time, it is to investigate whether the ambiance has a regulatory role in this process. In addition, it has been investigated whether there is a difference between the Şanlıurfa Archeology Museum and Göbeklitepe Ruins in terms of interactive applications, visitor experience, ambiance and revisit intention. With the convenience sampling technique, the questionnaire forms were applied to a total of 608 visitors in two touristic destinations. The hypotheses of the research were tested with SPPS Process Macro 3.3 and SPSS Statistic 21 programs. As a result, it has been determined that museum experience has an effect on interactive applications and revisit intention. No modulating effect of ambiance has been detected on this model. Significant differences were found between Şanlıurfa Archeology Museum and Göbeklitepe Ruins in terms of museum experience, interactive applications and ambiance dimensions. According to the results of this study, some suggestions were made.