Sanayi işletmelerinde üretim maliyetlerinin iç denetimi: Afyonkarahisar örneği
Internal audit of production costs in industrial enterprises: An example in Afyonkarahisar province
  1. Tez No: 722467
  2. Yazar: ALİ İHSAN LAFCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM SÖZBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sanayi İşletmelerinde Üretim Maliyetlerinin İç Denetimi: Afyonkarahisar Örneği adlı bu çalışmada, günümüz teknolojisinin katlanarak gelişmesi ve firmaların kurumsallaştığı global iş dünyasında firmalar için önemli bir konuma sahip olan iç denetimin, üretim faaliyetleri açısından değerlendirilmesi üzerinde durulmuştur. Bu doğrultuda öncelikle denetim kavramı, iç denetim, iç denetimin tarihsel gelişimi ve iç denetçi görev ve yetkileri hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca maliyet kavramı ve üretim maliyetlerinin iç denetimi hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde ise Afyonkarahisar'da faaliyet gösteren bir üretim işletmesinde yapılan araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda işletmenin denetimine ilişkin açıklamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Internal Audit Of Production Costs In Industrial Enterprises: An Example in Afyonkarahisar Province the exponential development of today's technology and the evaluation of internal audit, which has an important position for companies in the global business world where companies are institutionalized, in terms of production activities are emphasized. In this direction, first of all, information about the concept of audit, internal audit, the historical development of internal audit and the duties and authorities of the internal auditor are given. In addition, information about the concept of cost and internal control of production costs is given. In the application part of the study, explanations regarding the control of the enterprise are given in line with the results obtained from the research conducted in a production enterprise operating in Afyonkarahisar.