Özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynlerin sosyal destek algılarının, yılmazlık düzeylerinin vepsikolojik yardım almaya yönelik tutumlarınınbelirlenmesi
Examination of attitudes of parents with special needschildren towards social support perceptions, levels ofresilience and psychological help
  1. Tez No: 722473
  2. Yazar: HARUN AYSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDES SAKALLI DEMĠROK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araĢtırma özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynlerin sosyal destek algılarının, yılmazlık düzeylerinin ve psikolojik yardım almaya yönelik tutumlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıĢtır. Betimsel araĢtırma yöntemlerinden iliĢkisel tarama modeli kullanılarak desenlenlenmiĢtir. AraĢtırmanın çalıĢma grubunu 2017/18 yılı KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Ġlköğretim Daire Müdürlüğü'ne bağlı özel eğitim merkezlerine ve kaynak sınıflara devam eden öğrencilerin ebeveynleri oluĢturmaktadır. AraĢtırmaya gönüllü olarak katılın 128 anneden ve 34 babadan toplam 162 veri toplanmıĢtır. AraĢtırmada veri toplama aracı olarak, ebeveynlerin kiĢisel bilgilerini toplamak amacıyla araĢtırmacı tarafından hazırlanan KiĢisel Bilgi Formu, sosyal destek algılarını belirlemek amacıyla Kaner, (2010) tarafından geliĢtirilen“YenilenmiĢ Anne-Baba Sosyal Destek Ölçeği”, yılmazlık düzeylerini belirlemek amacıyla Kaner ve Bayraklı (2010) tarafından geliĢtirilen“Aile Yılmazlık Ölçeği”ve psikolojik yardım alamaya yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla Topkaya (2011a) tarafından geliĢtirilen“Psikolojik Yardım Almaya ĠliĢkin Tutum Ölçeği-Kısa Form”kullanılmıĢtır. Verilerin istatistiksel çözümlemeleri SPSS 20 paket programı ile analiz edilmiĢtir. Verilerin homojenlik sınaması için Explorer ile ön analiz yapılmıĢtır. Ebeveynlere ait kiĢisel bilgiler ve YASDÖ'nin niceliksel boyutunu ele alan soruların yüzdelik dağılımları belirlenmiĢtir. Bağımsız değiĢkenler arasında dağılımın normal olması ve grup sayısının iki olması durumlarında T-Testi, ikiden fazla değiĢkenin olduğu durumlarda ise ANOVAanalizi kullanılmıĢtır. Dağılımın normal olmadığı ve grup sayısının iki olması durumunda Mann Whitney U Testi, ikiden fazla grubun olduğu durumlarda ise Kruskal Wallis H-Testi kullanılmıĢtır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to specify attitudes of parents with special needs children towards their social support perception, level of resilience and psychological aid. The universe of descriptive research using relational search model is composed of all special education centers affiliated to the TRNC Ministry of National Education Ministry of Education in 2017/18 and the parents of students going to resource classes. The sample of the study consists of parents with all the special needs children attending the special education center and resource rooms and agreeing to participate in the research. A simple unselected sampling method was used in the selection of the parents representing the universe, and the survey included 128 females and 34 males that is total of 162 parents with special needs children. As a means of data collection in the survey, the personal information form prepared by the researcher in order to collect the parents' personal information, The“Revised Parental Social Support Scale”developed by Kaner, (2010) in order to determine social support perceptions, The“Family Violence Scale”developed by Kaner and Bayrakli (2010) in order to determine the levels of resilience and in order to determine their attitudes towards receiving psychological aid,“Attitude Scale Related to Psychological Aid”developed by Topkaya (2011a) were used. Statistical analyzes of the data were analyzed by SPSS 20 packet program. For the homogeneity test of data, pre-analysis with Explorer was done. The total and percentage distributions of the parents' personal information are determined. When the distribution was normal among the independent variables and the group number was two, T-Test was used and Anova was used when the number of variables was more than two. The Mann Whitney U test was used when the distribution was not normal and the group number was two while Kruskal Wallis H-test was used when there were more than two groups. A correlation analysis was conducted to determine the relationship between parental perceptions of social support, levels of resilience and vii attitudes towards psychological assistance.