Şerhu İbn Akil'deki şahid beyitlerin incelenmesi
  1. Tez No: 72248
  2. Yazar: MUHAMMET HEKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NAZİF ŞAHİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Arap dili çalışmalarında çok önemli bir kilometre taşını teşkil eden İbn Malik'in Elftye'sine yapılan şerhlerden biri olan ve emsalleri arasında anlaşılma ve kuralları gereksiz ayrıntıya girmeden açıklama bakımından seçkin bir yere sahip olan Şerhu İbn Akü'deki şahid beyitler incelenmiştir. Bu çalışma bakımından ülkemizde yapılan Türkçe çalışmaların ilklerinden biridir. Şahid beyitler günümüz Türkçe'sine tercüme edilmiş, söyleyenleri hakkında biyografik bilgi verilmiş, beyitlerin delil oldukları gramatik konular açıklanmış ve bu beyitlerin gramer ekollerinin görüşleri için ne derece mesnet teşkil ettikleri izah edilmiştir. Bunların yanında beyitlerin vezinleri bulunarak çalışmanın sonundaki indexler bölümünde istifadeye sunulmuştur. Sonuç olarak bu çalışma, adı geçen eserdeki beyitleri Arap dili sahasında araştırma yapacak olanların ve tüm ilim dünyasının hizmetine sunmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examined the shavvahids of Şerhu İbn 'Akil, which is a commentar>f of Elfiye of İbn Malik, a very important milestone in Arabic Stadies. This work has had a distinguished position among its similars for it explains the rules without any unnecessary detail, and thus for it is much understandable. This study of first Turkish studies in teruns of its subject matter. in this study, the shavvahids vvere translated into Turkish and biographical information about the sayers \vas given in eddition, the gramatical matters evidenced by the verses were explained. The cxtent to \vich these verses support the ideas of grammer schools was discussed. Furtermore the poetical meters in the verses vvere found and presented in the index at the end of the study. As a result, this study aims to put the verses of the Shavvahids in the verses of ali those vvho vvill make research on the Arabic and those in the scientific vvorld.