For a fistful of dollars - effect of exchange rate shocks on the labor supply of online gig economy in developing countries
Bir avuç dolar için – döviz kuru şoklarının gelişmekte olan ülkelerdeki online gig ekonomisindeki işçi arzına etkisi
- Tez No: 722480
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, gig ekonomisi fenomeni ve bu fenomenin son üç senedeki büyümesi gelişmekte olan ülkeler perspektifinden tahlil edilmektedir. Gig ekonomisini'nin tamamı kısaca açıklanmıştır, fakat bu çalışmanın odak noktası gelişmekte olan ülkelerdeki çevrimiçi gig ekonomisi olmuştur. Bu ülkelerdeki işçilerin çevrimiçi platformlara sağladıkları işgücü arzını etkileyen faktörler incelenmektedir. Daha önceki çalışmalarda çevrimiçi gig ekonomisindeki işgücü arzı ve işsizliğin etkisi araştırılmıştıır, fakat bu çalışmalar gelişmiş ülkelerdeki (çoğunlukla ABD) işgücü üzerine yapılmıştır ve bu sebeple çevrimiçi işler yapan işgücünü etkileyen dövizle para kazanmak gibi önemli bir faktör göz ardı edilmiştir Buna binaen, bu çalışmada Oxford İnternet Enstitüsü'nden alınan Çevrimiçi İşgücü Endeksi verisi kullanılmıştır, bu verilerdeki son 3 yıl için işgücü arzı verileri, son 3 yılda döviz kuru şoku yaşamış ülkeler baz alınarak ampirik tahlil yapılmıştır. Böyle yaparak, gelişmekte olan ülkelerdeki işçilerin çevrimiçi platformlarda işgüçlerini arz etmelerine sebep olan etmenlere ışık tutması, ve bilhassa bugüne kadar literatürde eksik olan döviz kurunun etkisi de tahlil edilmiştir. Çalışmanın sonuçları verideki sınırlamalar nedeniyle yetersiz kalmıştır. Özellikle döviz kuru şoklarının etkisi için çevrimiçi gig ekonomisi paltformlarından veri elde edilmesiyle daha sağlıklı sonuçlara ulaşılacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the phenomenon of the gig economy (also called the sharing economy, platform economy, or on-demand economy) and its growth over the last 3 years is analyzed through the perspective of developing countries. The focus of this study is the online gig economy in developing countries and the factors affecting people to supply their labor on the online marketplace. Studies between unemployment and online gig economy labor supply have been conducted in the past, however, these studies have concerned online labor in developed countries (mainly the US) and therefore did not account for an important factor for people in the developing world supplying their labor in the online marketplaces: getting paid with stable foreign currencies . Therefore, in this study, using the data provided by Oxford Internet Institute's Online Labour Index, the last 3 year's worker supply data is empirically analyzed with countries that went through an exchange rate shock in the last 3 years. This study aims to shed more light on the factors that affect the workforce in developing countries to supply their labor on the online gig economy, by adding the variable of exchange rates (or rather weak currencies against the dollar), which has been absent from the literature on the gig economy thus far. The results of the study are inconclusive, because of data limitations. Obtaining worker supply data specifically for the research on the effects of exchange rate shocks on the online gig economy may provide healthier results between these two factors and the phenomenon of online outsourcing in general.