Koronavirüs ile ilgili haberlerin sağlık gazeteciliği bağlamında değerlendirilmesi: Hürriyet ve Posta örneği
Evaluation of coronavirus news in the context of health journalism: The example of Hürriyet and Posta
- Tez No: 722485
- Danışmanlar: DR. YILDIRAY KESGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sağlık haberciliği, sıradan bir habercilik alanı olmayıp titizlikle uygulanması gereken bir alandır. Bu alanda çalışacak gazetecilerin de en azından ilgilendikleri sağlık konularında temel düzeyde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Elbette bir gazeteciden bir doktor gibi konuya hakim olması beklenemez. Ancak haber, hazırlık aşamasında henüz okuyucuya sunulmadan gazeteci tarafından kontrol edilmelidir. Sağlık habercisi, haberini yazarken tıbbi terimleri doğru yerlerde kullandığından emin olmalı, doktorun açıkladığı uzmanlık bilgilerine kendi yorumunu katmamalı (yani haber kaynağına sadık kalmalı) ve haberde kullanacağı sözcüklerin seçimine azami ölçüde özen göstermelidir. Unutulmamalıdır ki haberdeki ufacık bir hatalı aktarım insanları yanlış yönlendirip hayatlarını kaybetmelerine bile sebep olabilmektedir. Buna benzer olarak, okuyucunun endişeye kapılmasına neden olacak karamsar çağrışımlar yapan sözcükler de kullanılmamalıdır. Bu nedenle, sağlık habercisi hazırladığı haberin okuyucularda nasıl bir etki yapacağını önceden düşünmekle yükümlüdür. Gazetecilik mesleği, tüm uzmanlık alanlarıyla birlikte kamuoyuna karşı sorumlulukları açısından çok önemli bir konumda yer almaktadır. Ancak sağlık alanı özellikle insan yaşamını etkilediği için sağlık haberciliği diğer alanlara göre daha özenli davranılması gereken bir alandır. Özellikle içinde bulunduğumuz koronavirüs pandemisi sürecinde gazeteler ilgilerini bu yöne yoğunlaştırmış ve bu konudaki haber sayılarını artırmışlardır. Bu haberlerin hangi açılardan ele alındığı, haber çerçeveleme yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca haber başlıklarında kullanılan çeşitli sözcükler olumlu ve olumsuz olarak kategorileştirilerek gazetelerin olumlu anlatım mı yoksa olumsuz anlatım mı benimsedikleri Hürriyet ve Posta gazeteleri karşılaştırılarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Health journalism is not an ordinary reporting field, it is a field that should be applied meticulously. Journalists working in this field should also have at least a basic knowledge of the health issues they are interested in. Of course, a journalist cannot be expected to master the subject like a doctor. However, the news should be checked by the journalist before it is presented to the reader in preparation. The health journalist should make sure that he uses the medical terms in the right places while writing his news, he should not add his own interpretation to the specialist information disclosed by the doctor (i.e., he should stay loyal to the news source) and should pay utmost attention to the choice of words to be used in the news. It should not be forgotten that a small erroneous transmission in the news can lead people to mislead and even lose their lives. Similarly, words that make pessimistic connotations that cause the reader to worry should not be used. For this reason, the health journalist is obliged to think beforehand what impact the news prepared will have on readers. The journalism profession occupies a very important position in terms of its responsibilities towards the public, along with all its areas of expertise. However, health journalism is a field that should be treated more carefully than other fields, since it affects human life in particular. Especially during the coronavirus pandemic we are in, newspapers have focused their attention in this direction and increased the number of news on this issue. The angles of coverage of these news were analyzed using the news framing method. In addition, various words used in news headlines will be categorized as positive and negative, and whether the newspapers adopt positive or negative expressions will be analyzed by comparing Hürriyet and Posta newspapers.