Okul öncesi eğitime devam etmekte olan 60-72 aylık çocukların öz düzenleme becerilerinin çocukların iletişim becerilerine olan etkisi
The effect of the self-regulation skills of 60-72 months-old children continuing pre-school education on the communication skills of the children
- Tez No: 722484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUDE BALABAN DAĞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, okul öncesi eğitim kurumuna devam etmekte olan 60-72 aylık çocukların“Öz Düzenleme Becerisi”ile“İletişim Becerileri”arasındaki ilişkinin çeşitli demografik değişkenler açısından farklılık gösterip göstermediğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline uygun olacak şekilde hazırlanmıştır. Bu çalışmanın evrenini, 2021 eğitim-öğretim yılında İstanbul'un seçilen ilçelerinden okul öncesi eğitim kurumuna devam etmekte olan 60-72 ay grubundaki çocuklar oluşturken; çalışmanın örneklemini yine bu evrenden tabakalı rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 316 çocuk oluşturmaktadır. Çocukların iletişim becerilerinin, öz düzenleme becerilerinin üzerindeki etkisini belirlenmede;“Öz Düzenleme Becerileri Ölçeği”ve“İletişim Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate whether the relationship between Self-Regulation Skills and Communication Skills of 60-72 month-old children attending pre-school education differs in terms of various demographic variables. The research was prepared in accordance with the relational screening model, which is a quantitative research method. The population of this study is the children in the 60-72 month group attending pre-school institutions from selected districts of Istanbul in the 2021 academic year. Furthermore the sampling group of the study is determined as 316 children selected by stratified random sampling method from this population. In order to determine the effect of self-regulation skills on children's communication skills,“Self-Regulation Skills Scale”and“Communication Skills Scale”were used.