Efficiency of Turkish banks and banking groups
Türk bankalarının ve banka gruplarının etkinliği
- Tez No: 722510
- Danışmanlar: PROF. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada Türkiye Bankacılık sektöründe 2015-2019 yılları arasında faaliyet gösteren bankaların verimlilikleri ölçülmüştür. Verimlilik ölçümlemesi için VZA metotlarından girdi odaklı CCR ve girdi odaklı BCC methodları ayrı ayrı uygulanmıştır. Analiz sonucu ayrıca ANOVA ve t-test gibi istatiksel metodlar kullanılarak test edilmiştir. Etkinlik puanları yorumlanırken bankalar, devlet bankaları, yabancı sermayeli mevduat bankaları, yabancı sermayeli katılım bankaları, özel sermayeli devlet bankaları ve devlet katılım bankaları olarak gruplara ayrılmıştır. VZA analiz sonuçlarına göre banka gruplarının etkinlikleri değerlendirilirken aynı zamanda ilgili banka gruplarına ilişkin potansiyel iyileştirme önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the efficiency of the banks operating in the Turkish Banking sector was measured for the years of 2015-2019. For efficiency measurement, input-oriented CCR and input-oriented BCC methods which are among DEA methods were applied separately. The result of the analysis was tested using statistical methods of ANOVA and t-test. When interpreting efficiency scores, banks are divided into groups as state banks, foreign-owned deposit banks, foreign-owned participation banks, private-owned state banks and state participation banks. While evaluating the efficiency of bank groups according to the results of DEA analysis, suggestions for potential improvements were made for the relevant bank groups.