Yetişkinlerde ayrılma anksiyetesi ve nomofobi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between separation anxiety and nomophobia in adults
- Tez No: 722530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN MUKADDES SEVİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi ve Nomofobi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemi 18 yaş üstü 264 kişiden oluşmaktadır. Bunlardan 166'sı kadın 98 i erkektir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre;“Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi”toplam puanı ile“Nomofobi Ölçeği”bütün alt boyut ve toplam puanları içinde pozitif yönde yönde, zayıf-orta yada orta düzeyde, istatistiksel olarak anlamlı korelasyonlar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between Adult Separation Anxiety and Nomophobia. The sample of the study consists of 264 people over the age of 18. Of these, 166 are female and 98 are male. According to the findings obtained in the research; Positive, weak-moderate or moderate, statistically significant correlations were found between the“Adult Separation Anxiety”total score and the“Nomophobia Scale”sub-dimensions and total scores.