Bir spor kulübündeki milli yüzücülerde psikolojik dayanıklılık, duygu düzenleme becerileri ve psikolojik belirtilerin incelenmesi
Investigation of resilience, emotion regulation skills and psychological symptoms in national swimmers in a sports club
  1. Tez No: 722536
  2. Yazar: HAZAL GİZEM YÜCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAL ERZİNCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, milli yüzücülerin psikolojik dayanıklılık, duygu düzenleme güçlükleri ve psikolojik belirtileri incelenmiştir. Araştırmada, milli yüzücüler, sosyo-demografik özellikler bakımından benzer nitelikte olan ve herhangi bir spor dalıyla ilgilenmeyen diğer bir araştırma grubuyla karşılaştırılmıştır. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Yetişkin Dayanıklılık Ölçeği, Duygu Düzenlemede Güçlükler Anketi ve SCL-90 Belirti tarama listesi uygulanmıştır. Araştırmada katılımcıların milli sporcu olma durumu ve cinsiyetinin psikolojik dayanıklılık, duygu düzenlemede güçlük ve psikolojik belirti düzeyleri üzerinde etkisi incelenmiştir. Ayrıca, milli sporcuların psikolojik dayanıklılık düzeyleriyle duygu düzenleme güçlükleri ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, kadın milli yüzücülerin psikolojik dayanıklılık düzeyleri milli yüzücü erkeklerden ve sporcu olmayan karşılaştırma grubundan daha yüksek bulunmuştur. Her iki grup karşılaştırıldığında ise psikolojik dayanıklılık puanları milli yüzücülerde daha fazladır. Duygu düzenleme güçlükleri açısından değerlendirildiğinde, sporcu olmayan grubun duygu düzenleme güçlüklerinin açık olma güçlüğü, kabul etme güçlüğü, dürtü kontrol güçlüğü, strateji geliştirme güçlüğü ve amaca yönelik davranış geliştirme güçlüğü bakımından milli yüzücülere kıyasla daha yüksek puanlar aldığı görülmüştür. Psikolojik belirtilerin gruplardaki karşılaştırmasına göre, somatizasyon, anksiyete, depresyon ve kişilerarası duyarlılık ile toplam belirtiler milli sporcularda anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Milli yüzücülerin psikolojik dayanıklılık puanları ile duygu düzenleme güçlükleri ile psikolojik belirtilerden düşmanlık boyutunun negatif yönlü ve anlamlı ilişkili olduğu bulunmuştur. Araştırmada elde edilen bulguların, sporcuların psikososyal işlevlerinin geliştirilmesi ve performansa olumlu katkı sağlayabilmek adına geliştirilecek müdahalelere ışık tutabilecek bulgular sunduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, psychological resilience, emotional regulation difficulties and psychological symptoms of elite swimmers were examined. In the study, elite swimmers were compared with another research group that was similar in terms of socio-demographic characteristics and was not involved in any sport. Sociodemographic Information Form, Adult Resilience Scale, Difficulties in Emotion Regulation Questionnaire and SCL-90 Symptom screening list were applied to the participants. In the study, the effects of the participants' national athlete status and gender on psychological resilience, difficulty in emotion regulation and psychological symptom levels were examined. In addition, the relationship between the psychological resilience levels of elite athletes and their emotional regulation difficulties and psychological symptoms was examined. According to the findings obtained in the study, the psychological resilience levels of female elite swimmers were found to be higher than the elite swimmers and the non-athlete comparison group. When both groups are compared, psychological resilience scores are higher in elite swimmers. When evaluated in terms of emotion regulation difficulties, it was seen that the non-athlete group scored higher in emotion regulation difficulties than elite swimmers in terms of difficulty in being open, difficulty in accepting, difficulty in impulse control, difficulty in strategy development and goal-oriented behavior. According to the comparison of psychological symptoms in groups, somatization, anxiety, depression, interpersonal sensitivity and total symptoms were found to be significantly higher in elite athletes. It was found that the psychological resilience scores of elite swimmers, difficulties in emotion regulation, and the dimension of hostility, which is one of the psychological symptoms, were negatively and significantly correlated. It can be considered that the findings obtained in the study provide findings that can shed light on the interventions to be developed in order to improve the psychosocial functions of athletes and to contribute positively to motivation and performance.