KOSGEB destekleri bağlamında engelli girişimciliğinin bölgesel olarak analizi
A regional analysis of disabled entrepreneurship in the context of KOSGEB supports
- Tez No: 722537
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Engellilik kavramı, toplumsal açıdan ele alındığında üzerinde durulması gereken en önemli konulardan birisidir. Bu noktada engellilik kavramı ve engelli bireyler toplumsal açıdan geri plana itilmiş gruplar arasında yer almaktadır. Diğer bir ifadeyle engelli bireylere yönelik olarak gerek sosyal alanda gerek eğitim alanında gerekse de ekonomik alanda birçok adım atılmış olmasına rağmen bu adımların yetersiz kaldığı görülmektedir. Engelli bireylerin toplumsal yaşamda karşı karşıya kaldığı birçok olumsuzluk bulunmaktadır. Bu olumsuzluklardan en önemlisinin ekonomik olumsuzluklar olduğu belirtilmektedir. Çünkü bir bireyin yaşamakta olduğu ekonomik sıkıntılar çeşitli psikolojik sıkıntıları beraberinde getirerek kişilerin toplumla olan bağlarını zedeleyecek ve toplumsal sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu noktada engelli bireylerin iş yaşamında karşılaştıkları da sorunlar büyük önem taşımaktadır. Bu sorunların en başında ayrımcılık gelmektedir. İşverenler engelli bireylerin dezavantajlarından dolayı verimli çalışamayacağını düşündükleri için engelli bireyleri istihdam etmek istemeyebilmektedir. Bir diğer önemli sorun ise çalışma ortamının engelli bireylerin yeteneklerine göre oluşturulmaması ve çalışma saatlerinin düzgün düzenlenmemesidir. Girişimcilik, iş ortamındaki olumsuz algılar ve durumlar nedeniyle engelliler için en iyi alternatiflerden biridir. Girişimcilik, engelli bireylerin ayrımcılıkla karşı karşıya kalmadan gelir elde etmelerini ve yaşamlarını sürdürmelerini sağlamaktadır. Öte yandan çalışma saatlerinin genişletilmesi de bu noktada önemli avantajlardan biridir. Girişimciliğin makroekonomik alanda da birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlardan en önemlisi işsizliğin azaltılmasıdır. Engelli bireyler girişimcilik faaliyetinde bulundukları takdirde işsizlikte azalmalar görülecek bununla birlikte milli gelir olumlu etkilenerek ülkeler açısından refah artışı sağlanacaktır. Bu argümanı destekleyici birçok çalışma bulunmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde engellilik olgusunun tanımı yapılacak, engelli bireylerin eğitimi ve istihdamı başta olmak üzere birçok konu detaylı olarak incelenecektir. Çalışmanın ikinci bölümünde girişimcilik kavramı genel hatlarıyla ele alınacaktır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ekonomik kalkınma ve büyüme başta olmak üzere engelli girişimciliğinin makroekonomik etkileri ortaya konulmaya çalışılacaktır. Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde ise Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) aracılığıyla elde edilen 2010-2020 döneminde KOSGEB'e başvuru yapan engelli ve engelli olmayan girişimcilerin durumları bölgesel olarak incelenecek ve engelli girişimciliğinin daha fazla geliştirilmesi için yapılması gerekenler konusunda birtakım öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
When the concept of disability is considered from a social point of view, it is one of the most important issues that should be emphasized. At this point, the concept of disability and disabled individuals are among the groups that have been pushed into the background socially. In other words, although many steps have been taken in the social, educational and economic fields for disabled individuals, these steps seem to be insufficient. There are many negativities that disabled people face in social life. It is stated that the most important of these negativities is economic negatives.Because the economic problems that an individual is experiencing bring along various psychological problems, which damages the ties of the individuals with the society and causes social problems. At this point, the problems that disabled people face in business life have a great importance. Discrimination comes first among these problems. Employers may not want to employ disabled people because they think that disabled people cannot work efficiently. Another important problem is that the working environment is not created according to the abilities of the disabled individuals and the working hours are not arranged properly. Entrepreneurship is one of the best alternatives for people with disabilities due to negative perceptions and situations in the business environment.. Entrepreneurship enables disabled people to earn income and maintain their lives unless facing discrimination. On the other hand, the expansion of working hours is one of the important advantages at this point. Entrepreneurship also has many advantages in the macroeconomic field. The most important of these advantages is the reduction of unemployment. As disabled individuals engage in entrepreneurial activities, there will be decreases in unemployment, and national income will be positively affected. As a result of this there will be increase in welfare of countries. There are many studies supporting this argument. In the first part of the study, the definition of disability will be made, and many issues, especially the education and employment disabled people will be examined detailly. In the second part of the study, the concept of entrepreneurship will be discussed in general terms. In the third part of the study, the macroeconomic effects and economic contributions of disabled entrepreneurship will be tried to be explained mainly economic development and growth. In the fourth and last part of the study, the situation of disabled entrepreneurs and non-disabled entrepreneurs who applied to KOSGEB in the period of 2010-2020 will be examined regionally and some suggestions will be made about what should be done for the further development of disabled entrepreneurship.