Diversification benefits of Turkey-based investors: evidence from top trading partners based on multivariate-GARCH approach
Çoklu GARCH yaklaşımına göre Türk yatırımcıların en fazla ticaret yapılan partner ülkelerde çeşitlendirme getirileri
  1. Tez No: 722535
  2. Yazar: NAGİHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ULUYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de yerleşik hisse senedi yatırımcılarının Türkiye ile en yüksek ticaret hacmine sahip ülkelerde çeşitlendirme getirilerini ölçmektir. Portföy çeşitlendirme getirileri 2 çeşit hisse senedi yatırımcısı açısından analiz edilmiştir: geleneksel hisse senedi yatırımcıları ve İslami hisse senedi yatırımcıları. Türk hisse senedi günlük getirilerinin seçilmiş hisse senedi getirileri ile arasındaki zamana göre değişen korelasyonları tahmin etmek için 22 Ocak 2008'den 22 Ocak 2021'e kadar olan 13 yıllık döneme ait hisse senedi günlük getirileri baz alınarak DCC çoklu GARCH yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlar Türkiye'de yerleşik geleneksel ve İslami hisse senedi yatırımcıları için ticaret ortakları arasında en yüksek çeşitlendirme getirisi ABD hisse senetlerinin sunduğunu göstermiştir. Genel olarak, İslami hisse senetleri geleneksel hisse senetlerine göre ticari partner ülkeler ile daha düşük korelasyon göstermiştir. Türkiye ve Rusya volatilitesi en yüksek endeksler olarak kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure portfolio diversification benefits of the Turkey-based equity investors into top trading partner countries. Portfolio diversification benefits are analyzed from the viewpoint of two types of investors in Turkey: conventional equities investors and Islamic equity investors. In order to evaluate the time-varying correlations of the trading partner country's stock index returns with the Turkish stock index returns, the multivariate GARCH-DCC is applied based on daily data covering 13 years period between 22 Jan 2008 to 22 Jan 2021. The results revealed that the US stock indices provide the most diversification benefit for both conventional and Islamic Turkey-based equity investors. In general, Islamic indices exhibit relatively lower correlation with trading partners than conventional indices. Turkey and Russia are recorded as the most volatile indices.