V. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay'ın yurt dışı gezileri
Fifth President Cevdet Sunay's trips to foreign countries
  1. Tez No: 897757
  2. Yazar: MERT KARABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA DERVİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışma 1966 yılında Genel Kurmay Başkanlığından ayrılıp 1966-73 seneleri arasında Türkiye Cumhuriyetinin V. Cumhurbaşkanlığını yapan Ahmet Cevdet Sunay'ın yedi yıllık Devlet Başkanlığı süresince gerçekleştirdiği toplamda 17 Yurt Dışı ziyaretini kapsamaktadır. Bu doğrultuda tezin Giriş Bölümünde Sunay'ın doğumundan askeri hayatının başladığı yer olan Kuleli Askeri Lisesine ve zamanla elde ettiği payelerle Genel Kurmay Başkanlığına kadar yükselişi ele alınmakta olup son olarak başarılı askerlik serüveninin ardından dönemin siyasi şartlarının da etkisiyle cumhurbaşkanlığı makamına kadar yükselişi ele alınmaktadır. Çalışmanın Birinci Bölümünde Cumhurbaşkanı Sunay'ın Ortadoğu ülkelerine gerçekleştirmiş olduğu ziyaretler ele alınarak burada 1966-İran ve Pakistan, 1968 Suudi Arabistan ve Libya, 1969 Irak-Afganistan-Şam-Ürdün ve son olarak 1971 İran ziyaretleri incelenmiştir. İkinci Bölümde Avrupa ve kuzey Amerika ülkelerine gerçekleştirilen ziyaretler ele alınmıştır ki bu doğrultuda 1967 ABD-Fransa-İngiltere, 1969 Romanya ve son olarak da Federal Almanya'ya gerçekleştirilen ziyaretlere yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Afrika ve Asya-Avrupa ülkelerine düzenlenen ziyaretler üzerinde durularak 1966 Tunus, 1969 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Etiyopya ziyaretleri detaylandırılarak açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study contains a total of 17 abroad visits of V. President of Turkey Ahmet Cevdet Sunay during his presinency of seven years between the years 1966-73 after he left the General Staff in 1966. In this context, in the ıntroduction, from the birth of Sunay to Kuleli Military High School,were his military life began and the rise of Sunay up to the presedency with the sates he gained over time after a successful military adventure and due to the political conditions of the period, are examined. In the first part of the study, president Sunay's visits to the Middle East countries were discussed and 1966- Iran and Pakistan, 1968 Saudi Arabia and Libya, 1969 Iraq-Afghanistan-Damascus-Jordan and finally 1971 Iran visits were examined. In the second part, visits to 1967 Europen and North American countries were discussed, wich included visits to 1967 US-France-England, 1969 Romania, and finally to the Federal Republic of Germany. In the third and the last chapter, visits to African and Asian-Europen countries were emphasized and 1966 Tunisia, 1969 Union Of Soviet Socialist Republics and Ethiopia visits were tired to be explained in detail.