The relationship between health care expenditure and life expectancy at birth: Case of Turkey
Sağlık harcamaları ile doğuşta beklenen yaşam süresi arasındaki ilişki: Türkiye örneği
  1. Tez No: 722559
  2. Yazar: BİLAL COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 1980-2017 döneminde Türkiye'de sağlık harcamaları ile doğuşta beklenen yaşam süresi arasındaki ilişkileri incelemektir. Daha önceki çalışmalar, sağlık harcamaları ile doğumda beklenen yaşam süresi arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bağımlı değişken, doğuşta beklenen yaşam süresi ile belirleyicileri arasındaki uzun ve kısa dönemli ilişkiyi araştırmak için eş bütünleşmeye Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif sınır testi yaklaşımı ve Hata Düzeltme Modeli uygulanmıştır. Daha önceki birçok çalışmada gösterildiği gibi, sınır testi bulgusu, doğumda beklenen yaşam süresi ile sağlık harcamaları arasında uzun dönemli bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ampirik sonuçlar, tüm bağımsız değişkenlerin (kişi başına sağlık harcaması, kişi başına GSYİH ve kişi başına doktor sayısı) doğumda beklenen yaşam süresi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu, kişi başına GSYİH dışında (yüzde 5'de) hepsinin istatiksel olarak yüzde 1 istatistiki anlamlılık seviyesinde anlamlı olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, çalışma, kişi başına düşen doktor sayısının kısa vadede doğumda beklenen yaşam süresi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir olumsuz etkiye sahip olduğunu bulmuştur. Benzer şekilde, uzun vadeden farklı olarak, kişi başına GSYİH ile doğumda beklenen yaşam süresi arasındaki negatif ilişkiyi ima eden kişi başına düşen GSYİH, negatif bir katsayı ile istatistiksel olarak anlamsızdır. Bu çalışma aynı zamanda önemli politika önerileri de içermektedir. Bu çalışmanın bulguları, kişi başına düşen GSYİH, kişi başına sağlık harcamaları ve kişi başına hekim sayısı arttığında yaşam beklentisinin önemli ölçüde iyileştirilebileceğini göstermektedir. Bu nedenle politika yapıcılar, yaşam beklentisindeki temel artışın ana itici güçleri olduğuna inandıkları sağlık harcamalarını ve doktor sayısını artırmaya çalışmalıdır. Bu, halk sağlığının iyileştirilmesi ile birlikte ülke ekonomisinin büyümesine ve kalkınmasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine the relationships between health expenditures and life expectancy at birth in Turkey during the period 1980-2017. Earlier studies have demonstrated the positive relationship between health expenditures and life expectancy at birth. The Autoregressive Distributed Lag bounds test approach to co-integration and Error Correction Model were applied in order to investigate the long-run and short-run relationship between the dependent variable, life expectancy at birth and its determinants. As demonstrated in many previous studies, the Bounds test finding shows a long-run relationship between life expectancy at birth and health expenditures. The empirical results reveal that all independent variables (health care expenditure per capita, Gross Domestic Product per capita, and physicians per person) have a positive impact on life expectancy at birth while except GDP per capita (at 5 percent), all statically significant at 1 percent. However, the study found out that physicians per person has a statistically significant negative impact on life expectancy at birth in the short run. Likewise, unlike the long run, GDP per capita is statistically insignificant, with a negative coefficient, which implies the negative relationship between GDP per capita and life expectancy at birth. This study has also important policy recommendations. The findings of this study indicate that life expectancy can be improved significantly when the GDP per capita, HCE per capita, and physicians per person increases. Hence policymakers should strive to increase health expenditures and the number of physicians, which they believe are major drivers of the fundamental increase in life expectancy. This will contribute to the growth and development of the country's economy together with the improvement of public health.