Kant'ta saf aklın sınırı
The boundary of pure reason in Kant
- Tez No: 722558
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN HAKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bir problem olarak akla sınır çizme; yani insan aklının neyi bilip neyi bilemeyeceği, doğru bilgiye nasıl ulaşabileceği veya nerde durması gerektiği geçmişten günümüze kadar felsefenin temel konularından biri olagelmiştir. Alman felsefesinin kurucu isimlerinden Immanuel Kant'ın eleştiri felsefesinde ulaşmak istediği temel amaç da, Critique of Pure Reason (Saf Aklın Eleştirisi) adlı eserinde belirttiği üzere, saf aklın bütün kapsamını, hem sınırları hem de içeriğiyle eksiksiz ve genel ilkelere göre belirlemektir. Kant eleştiri felsefesinde, klasik metafizikçilerin yaptığının aksine, metafizik bilgilerin pozitif bilimlerin yöntemleriyle bilinemeyeceğini savunmuştur. Kant'a göre eğer metafizik bir bilim olarak mümkün olacaksa, insan aklı neyin a priori olarak bilineceğini tespit etmek, bu temel üzerinde prensiplerini belirlemek ve bu prensiplerin uygulanabileceği alanın dışında kalan şeyleri bilimin dışında bırakmayı kabul etmek mecburiyetindedir. Metafiziğin bir bilim olabilmesi için, aklın deneyimi aşan bu etkinliğinin bilimsel açıdan dayanaklarının ve çerçevesinin açıkça gösterilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla insan aklının neyi bilip neyi bilemeyeceği problemiyle ilgili olarak öncelikle ele alınması gereken, saf aklın deneyimden bağımsız olarak neyi, ne kadar ve nasıl bilebileceğinin belirlenmesidir. Bu bağlamda Kant eleştirisinde, a priori (deneyimde verilmeyen)-a posteriori (deneyimde verilen) kavramlarına paralel olarak fenomenal (duyu verileriyle deneyimlenebilen alan) ve numenal (duyu verileriyle deneyimlenemeyen alan) dünya ayrımlarını yaparak fenomenlerin bilgisini elde etmek mümkün iken, numenlerin bilgisini elde etmenin mümkün olmadığını iddia etmiştir. Kant bu iddiasını, deneyden gelmeyen ama deney-nesne bilgisiymiş gibi bilgimizi genişleten“sentetik a priori yargı”ların nasıl olanaklı olduğunu bu yargıların kaynak, kapsam ve sınırlarını göstermeye çalışarak temellendirmiştir. Bu problem“saf matematik nasıl olanaklıdır?”,“saf doğa bilimi nasıl olanaklıdır?”ve“bilim olarak metafizik nasıl olanaklıdır?”sorularını da beraberinde getirmiştir. Bu çalışmada,“saf aklın sınırı nedir?”problemi, Kant'ın eleştiri felsefesi üzerinden araştırılmıştır. Felsefe tarihinde bir mihenk taşı görevi gören Kant'ın eleştiri felsefesi;“eleştiri”ve“sınır”kavramları ile felsefe tarihine yönelttiği sorular ve cevapların Kant sonrası felsefeye yaptığı etkinin daha iyi anlaşılması için önem arz ettiğinden söz konusu kavramlar bağlamında irdelenmiştir. Çalışmanın temel amacı; Kant'ın geleneksel metafiziğe yönelik eleştirilerine yön veren aklın deneyimden bağımsız olarak kullanımı hakkındaki düşünceleriyle bilgiye çizdiği sınırları belirleyerek onun eleştiri felsefesinde“saf aklın sınırı”problemini tespit ve analiz etmek; tartışmalardan hareketle“saf aklın sınırı”nı açığa çıkartmaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada, akla çizilen sınırlar içinde Kant felsefesinde aklın teorik faaliyetlerine temel teşkil eden durum, olanak ve şartlar ortaya konmuş; transendental felsefenin temel argümanlarıyla“matematik ve doğa bilimlerinde sentetik a priori yargılar nasıl mümkündür?”sorunsalıyla birlikte“bilim olarak metafizik nasıl olanaklıdır?”problemi sistematik bir şekilde incelenmiştir. Bu inceleme göstermiştir ki, metafizik alanda sentetik a priori bilgi, yani metafiziğin nesnel nitelikte bir bilim olmasına imkân sağlayacak bir bilgi, metafizikte saf aklın sınırlarını aşmaktadır. Anahtar Kavramlar: Kant, Saf Akıl, Sınır, Transendental, Eleştiri
Özet (Çeviri)
Drawing borders on reason as a problem; that is,“what the human reason knows and cannot know”,“how to reach the right information or where it should stop”is one of the basic issues of philosophy from past to present. The main aim that Immanuel Kant, one of the founding names of German philosophy, wants to achieve in his philosophy of criticism, is to determine the whole scope of pure reason, both with its boundaries and content, according to general principles. In his philosophy of criticism, Kant argued that metaphysical knowledge cannot be known by the methods of positive sciences, contrary to what classical metaphysicians did. According to Kant, if metaphysics is to be possible as a science, the human reason must determine what is to be known a priori, determine its principles on this basis, and agree to exclude from science what is outside the field in which these principles can be applied. In order for metaphysics to be a science, the scientific basis and framework of this activity of the reason that transcends experience must be clearly demonstrated. Therefore, in relation to the problem of what the human reason knows and cannot know, what needs to be addressed first is to determine what, how much and how the pure reason can know independently of experience. In this context, in his critique, Kant made distinctions between the phenomenal (area that can be experienced with sense data) and numenal (area that cannot be experienced with sense data) with the concepts of a priori (not given in experience)-a posteriori (given in experience). He claimed that it is possible to obtain knowledge of phenomena, but that it is not possible to obtain knowledge of noumena. Kant justified this claim that“how synthetic a priori judgments are possible?”, which do not come from experience but expand our knowledge as if it were experience-object knowledge by trying to show the source, scope and boundaries of synthetic a priori judgments. This problem brings along various questions that“How is pure mathematics possible?”,“How is pure natural science possible?”and“How is metaphysics possible as a science?”In this study, the problem of“what is the boundary of pure reason?”is investigated through Kant's philosophy of criticism. Kant's philosophy of criticism, which serves as a touchstone in the history of philosophy; in order to better understand the effects of the questions and answers posed to the history of philosophy on post-Kantian philosophy, has been examined in the context of the concepts of“criticism”and“boundary”. The main purpose of the study; to identify and analyze the problem of“the boundary of pure reason”in Kant's philosophy of criticism by determining the boundaries he draws to knowledge with his thoughts about the use of reason independent of experience, which guides his criticisms of traditional metaphysics; is to reveal the“boundary of pure reason”based on the discussions. For this purpose, in this study, the situations, possibilities and conditions that form the basis of the theoretical activities of the reason in the philosophy of Kant within the boundaries drawn to the reason have been revealed; the problem that“how is metaphysics possible as a science?”has been systematically investigated with together the problematic of“how are synthetic a priori judgments possible in mathematics and natural sciences?”considering the main arguments of transcendental philosophy. This examination has shown that synthetic a priori knowledge in metaphysics, that is, knowledge that will allow metaphysics to be an objective science, exceeds the boundaries of pure reason in metaphysics.