Üsküdar Üniversitesi sosyal hizmet lisans öğrencilerinin yaşlı ayrımcılığına ilişkin tutumları
Uskudar University atitudes of social work students towards ageism
  1. Tez No: 722573
  2. Yazar: ALEV TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET GALİP YOLCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, sosyal hizmet lisans eğitimi almakta olan üniversite öğrencilerinin yaşlı ayrımcılığına dair tutumlarını tespit etmek için, alan araştırması ve analizler yapılmıştır. Çalışmada model olarak, betimsel/tanımlayıcı istatistiksel çözümlemelerin kullanıldığı tarama modelinden yararlanılmıştır. Çalışmada, Üsküdar Üniversitesinde Sosyal hizmet eğitimi alan öğrenciler arasından seçkisiz seçim yöntemiyle örneklem grubu oluşturulmuştur. Verileri toplamak amacıyla, kişisel bilgiler formu ve yaşlı ayrımcılığı tutum ölçeği kullanılmıştır. Sonuç olarak, çalışmaya katılan sosyal hizmet eğitimi almış 223 öğrencinin yaşlı ayrımcılığı konusundaki tutumlarının yüksek düzeyde olumlu, yükseğe yakın düzeyde olumlu olduğu sonucuna varılmıştır. Öğrencilerin yaşlı ayrımcılığı konusundaki tutumları cinsiyetlerine, sınıf düzeylerine, uzun süre yaşamlarını geçirdikleri yerleşim yerinin büyüklüğüne, aile gelir düzeylerine, aile tiplerine, yaşlılar konusunda çalışma isteklerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, field research and analysis were carried out to determine the attitudes of university students who are receiving s osyal service undergraduate education regarding elderly discrimination. In the study, the screening model to use scripture/identifying statistical analyses as a model was used. In the study, a sample group was created by selective selection method among the students who studied social services at Uskudar University. In order to collect data, thek-based information form and the age-old discrimination attitude scale were used. As a result, it was concluded that the attitudes of students studying social services on the subject of elderly discrimination were highly positive and near-high. It has been concluded that students' attitudes about elderly discrimination differ statistically significantly accordingto their gender, s-levels, uthe size of the settlement where they spend theirlives, incomelevels withs A, a and their a types, and their desire to work on y-outs.