The effect of Spotify playlists on the music consumption habits of music consumers
Spotify çalma listelerinin müzik tüketicilerinin müzik tüketim alışkanlıklarına olan etkileri
- Tez No: 722596
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İVO OZAN FURMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, İletişim Bilimleri, Music, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Müzik dinleyicileri için Spotify, kişisel ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilen bir platform olabilir. Dijitalleşme ve dijital yayın platformlarının ortaya çıkışı, müzik tüketicilerinin müzik keşfetmesi açısından yeni fırsatlar yarattı. Bir platform olarak Spotify, müzik keşfini teşvik etmek için büyük ölçüde algoritmik öneri sistemlerinin sağladığı olanaklara güveniyor. Bu sistemler öncelikle Spotify'da veya kullanıcı tarafından oluşturulan çalma listelerinde öne çıkıyor. Bu tez, aktif röportaj tekniğine dayalı nitel bir yöntem kullanarak Spotify çalma listeleri, müzik tüketicileri ve müzik keşfi arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Spesifik olarak bu tez, Spotify çalma listelerinin müzik tüketicilerinin tüketim alışkanlıklarını nasıl etkilediğini araştırıyor. Sonuçlar, Spotify'ın algoritmik ve algotorial çalma listelerinin, kullanıcıların alışkanlıkları üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu gösteriyor. Ankete katılanların çoğu, Spotify'ın çalma listelerinde dinlemeyecekleri, alakasız ve beklenmedik şarkılar olabileceğini söyledi. Spotify'ın çalma listeleri aracılığıyla şarkı keşfetme alışkanlıklarını olumsuz yönde etkileyen alakasız veya beklenmedik şarkılara rastlama ihtimalinin yüksek olması nedeniyle, Spotify'ın algoritmik ve algotorial çalma listelerini dinlemek istemeyebiliyorlar. Bu nedenle, kişisel çalma listelerinin Spotify çalma listelerine kıyasla büyük bir avantajı var. Kişisel çalma listeleri ne kadar Spotify'ın çalma listelerinin içeriği üzerinden şekillenseler de, alakasız ve beklenmedik şarkılardan tamamen kaçınabildikleri için bu içeriğin kişiselleştirilmesi kullanıcılar için çok daha önemli.
Özet (Çeviri)
For music listeners, Spotify can be a platform that can be shaped to fit their personal needs. Digitalization and the advent of digital streaming platforms has created new opportunities for discovering new music. As a platform, Spotify relies heavily on the affordances of algorithmic recommendation systems to promote musical discovery. These systems are featured primarily on either Spotify or user generated playlists. Using a qualitative method based on the active interview technique; this study investigates the relationship between Spotify playlists, music consumers and musical discovery. More specifically, it investigates how Spotify playlists affect music listening habits of music consumers. Results show that Spotify's algorithmic and algotorial playlists have a negative effect on users' habits. Most respondents have said that there can be irrelevant and unexpected songs or songs that they wouldn't listen to on Spotify's playlists. Sometimes, they also cannot be in the mood to listen to Spotify's algorithmic and algotorial playlists, mostly because of the high chance of irrelevant or unexpected songs that they can stumble upon which affects their habits of discovering songs through Spotify's playlists negatively. Because of this, personal playlists have a huge advantage compared to Spotify's playlists because even though they are shaped through the content of Spotify's playlists, personalization of that content is much more important to users as they can completely avoid irrelevant and unexpected songs.