Creating competitive advantage in music streaming: A niche analysis of the Turkish market
Müzik yayıncılığında rekabet avantajı yaratmak: Türkiye pazarına yönelik niş bir analiz
  1. Tez No: 958403
  2. Yazar: İNCİ NURBAHAR AKIN
  3. Danışmanlar: DR. MEHTAP IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez, dijital müzik pazarlarında rekabet avantajı yaratma dinamiklerini incelemektedir. Bu amaçla, rekabet avantajı, kültürel yakınlık ve uzun kuyruk etkisi kuramlarına dayalı bir model, Türkiye müzik yayıncılığı pazarı odağında test edilmiştir. Türkiye dijital müzik pazarındaki rekabet yapısı, Spotify ve YouTube gibi küresel platformlar ile fizy ve TRT Dinle gibi yerel alternatifleri içermektedir. Kapsamlı bir literatür taramasının ardından oluşturulan modeli desteklemek üzere uygulanan niş analiz yöntemiyle, 347 katılımcıdan elde edilen veriler analiz edilmiştir. Faktör analizine dayalı regresyon sonuçlarının sınırlı açıklayıcılığı ise, pazarın rekabet dinamiklerini daha derinlemesine anlamak için bu yöntemin önemini pekiştirmiştir. Bulgular, küresel platformların kullanımda baskın olduğunu, ancak yerel hizmetlerin müzik çeşitliliği, kullanım kolaylığı ve opsiyonel özellikler gibi belirli boyutlarda daha güçlü kullanıcı memnuniyeti sağladığını göstermektedir. Regresyon bulguları, öneri sisteminin kullanıcıların ödeme istekliliği ile anlamlı düzeyde ilişkili tek tatmin unsuru olduğunu ortaya koymakta; bu da kişiselleştirilmiş içeriğin platform değerlemesindeki temel rolünü vurgulamaktadır. Niş genişliği ve örtüşme analizleri, küresel platformların benzer kullanıcı segmentlerinde rekabet ettiğini, yerel platformların ise kültürel olarak daha özgül beklentilere hitap ettiğini göstermektedir. Melon gibi güçlü bir yerel oyuncunun bulunduğu Güney Kore pazarıyla yapılan karşılaştırma, gelişmekte olan pazarlar için ilave içgörüler ve politika önerileri sunmaktadır. Genel olarak, sonuçlar kullanıcı deneyimi tasarımı ve kişiselleştirmenin rekabet avantajı geliştirme ve sürdürmedeki stratejik önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the dynamics of creating competitive advantage in digital music markets. To this end, a model based in competitive advantage, cultural proximity and long tail effect theories is tested through a case study focused on the Turkish music streaming market. The competition structure of Turkish digital music market includes both global platforms Spotify and YouTube, and local alternatives fizy and TRT Dinle. A cross-sectional descriptive study was conducted using primary data collected from 347 valid questionnaire responses. As the regression analysis following factor analysis presented limited explanatory power, niche analysis was implemented to find out the details of competitive dynamics in the Turkish digital music market. The results suggest that while global platforms dominate in usage, local services demonstrate relatively stronger user satisfaction in specific dimensions including music diversity, ease of use, and optional features. Regression results point the recommendation system as the only gratification factor significantly associated with users' willingness to pay, emphasizing the major role of personalized content in valuing music platform. The niche breadth and overlap analysis show that global platforms compete within similar user segments, whereas local platforms cater to more distinct, culturally specific expectations. A comparative analysis with South Korean market, another emerging market with a strong player like Melon, offers additional insights and policy recommendations for the stakeholders in the emerging markets. Overall, the results emphasize the growing strategic importance of user experience design and personalization in developing and sustaining competitive advantage.