Grupla yapılan bilişsel davranışçı terapi ve çözüm odaklı kısa süreli terapinin lise öğrencilerinde sınav kaygısına etkisinin karşılaştırmalı incelenmesi
Compare the effects of group cognitive behavioral therapy and solution-focused short-term therapy on exam anxiety in high school students
- Tez No: 722624
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİŞAN BURAK YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Ergenlik döneminde en sık karşılaşılan problemlerden biri sınav kaygısıdır. Bu araştırmanın temel amacı grupla yapılan Bilişsel Davranışçı Terapi ve Çözüm Odaklı Kısa Süreli Terapinin lise öğrencilerinde sınav kaygısına etkisinin karşılaştırmalı incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada örneklem seçimi olarak basit rastgele örnekleme seçimi kullanılmıştır. Araştırma evrenini 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında Kocaeli ili Darıca ilçesindeki özel bir lisedeki öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu ise 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında Kocaeli ili Darıca ilçesindeki özel bir lisede 12. sınıfta öğrenim görmekte olan 113 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Bilgilendirilmiş Onam Formu, Kişisel Bilgi Formu, Aile İzin Formu, Skala-90 Ölçeği, Sağlık Anksiyetesi Ölçeği ve West-Side Sınav Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Aynı zamanda öğrencilere Grupla Yapılan Bilişsel Davranışçı Terapi ve Çözüm Odaklı Kısa Süreli Terapi uygulanmıştır. Toplanan veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmadan elde edilen bulgu sonuçlarına göre; Çözüm Odaklı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi uygulanan Öğrencilerin Ön Test- Son Test Puanlarına Göre West-Side Sınav Kaygısı Ölçeği Puanları karşılaştırıldığında Çözüm Odaklı Kısa Süreli Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi uygulaması sonrası sınav kaygısı son test puanlarında azalma olduğu görülmüştür. Bu durum her iki terapi modelinin de sınav kaygısını azaltmada etkili olduğunu göstermektedir. Kontrol grubu, Çözüm Odaklı Kısa Süreli Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapinin sınav kaygısı üzerindeki etkisi incelendiğinde ise Çözüm Odaklı Kısa Süreli Terapi grubunun Sınav Kaygısı Ölçek puanlarındaki düşüşün diğer iki gruptaki öğrencilerin puanlarına göre anlamlı şekilde farklı olduğu saptanmıştır. Sonuç: Çözüm Odaklı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi uygulamaları, lise öğrencilerinin sınav kaygı düzeyleri için kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha faydalıdır. Farklı gruplarda ve daha geniş örneklemlerde bu verilerin çoğaltılması önerilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: One of the most common concerns in adolescence is exam anxiety. The main purpose of this study is to compare the effects of group cognitive behavioral therapy and solution-focused short-term therapy on exam anxiety in high school students. Materials and Methods: The sample selection of the study was made according to the simple-random sample selection type. The population of the research consists of students studying at a private high school in Darıca district of Kocaeli province in the 2020-2021 academic year. The sample group of the research consists of 113 individuals who are 12th grade students studying in a private high school in Darıca district of Kocaeli province in the 2020-2021 academic year. Informed Consent Form, Personal Information Form, Family Consent Form, Scale-90 Scale, Health Anxiety Scale and Wetside Exam Anxiety Scale were used as data collection tools in that study. At the same time, Cognitive Behavioral Therapy with Group and Solution Focused Short Term Therapy were applied to the students. The collected data were analyzed using the SPSS package program. Findings: According to the findings obtained from the research; When the West-Side Exam Anxiety Scale Scores of the Students Receiving Solution-Focused Therapy and Cognitive Behavioral Therapy were compared according to the Pre-Test-Post-Test Scores, it was observed that there was a decrease in the test anxiety post-test scores after solution-focused short-term therapy and cognitive behavioral therapy application. This shows that both therapy models are effective in reducing exam anxiety. When the effect of the control group, solution-focused short-term therapy and cognitive behavioral therapy on exam anxiety was examined, it was determined that the most effective method in reducing exam anxiety was solution-focused short-term therapy. Conclusion: In this context, the results of this research; Therapies are thought to help high school students while applying methods and techniques that will help them control their anxiety about exams and produce solutions when they are worried.