The effect of learning agility on job performance and job satisfaction and moderating role of personal traits
Öğrenme çevikliğinin iş performansı ve iş tatmini üstündeki etkisi ve kişilik özelliklerinin moderatör etkisi
  1. Tez No: 722625
  2. Yazar: MİNE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GERGELY CZUKOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrenme çevikliğinin, iş tatmini ve iş performansı üzerindeki etkisini ve kişilik özelliklerinin bu ilişkiler üstündeki moderatör etkisini analiz etmekti. Bu amaç doğrultusunda farklı sektörlerde çalışan 116 katılımcı ile nicel araştırma yapılmıştır. Araştırmada Öğrenme Çevikliği Ölçeği, İş Doyumu Ölçeği ve İş Performansı Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca her bir katılımcı için kişilik verileri toplanmıştır. Kişilik özellikleri, Beş Büyük Kişilik Özelliği envanteri ile ölçülmüştür. Çalışmada öncelikle, Öğrenme Çevikliği puanları hesaplanmış ve katılımcıların iş performansı ve iş tatmini ile ilişkisine bakılmıştır. Daha sonra kişilik özelliklerinin bu ilişkilerdeki düzenleyici rolü incelenmiştir. Çalışma, öğrenme çevikliğinin iş tatmini ve iş performansı ile yüksek oranda ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, çoklu regresyon analizleri, Öğrenme Çevikliğinin yalnızca iş tatminini önemli ölçüde öngördüğünü göstermiştir. Daha ileri analizler, yalnızca duygusal istikrarın ve dışa dönüklüğün bu ilişkiler üstünde bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Çalışma, öğrenme çevikliğinin şirketlerin yetenekleri bulma, işe alma ve elde tutma süreçlerinde yardımcı bir rol oynayacağını göstermiştir. İlerleyen süreçlerde şirketlerin öğrenme çevikliği yüksek kişileri işe almaları da bu kişilerin iş doyumunun ve iş performansının yüksek olmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of learning agility on job satisfaction and job performance, in light of the moderating roles of personality traits on these relationships. Following this purpose, quantitative research was carried out among 116 participants working in different sectors. In the study, the Learning Agility Scale, the Job Satisfaction Scale and the Job Performance Scale was used. Also, personality data were collected for each participant. Personality traits were measured by the Big Five Personality Traits inventory. Learning Agility scores were calculated and correlated with participants' job performance and job satisfaction. Then personality traits' moderation role in those relationship was examined. The study revealed that learning agility highly correlated with job satisfaction and job performance. However, MANOVA analyses indicated that Learning Agility was significantly predictive only for job satisfaction. Further analyses identify that only emotional stability and extraversion have a moderation effect. The study showed that, learning agility will play a helpful role in companies' processes of finding, hiring, and retaining talent. In the following processes, companies' hiring individuals with high learning agility will also ensure high job satisfaction and job performance of these individuals.