Farklı ev ortamlarında iç ortam hava kalitesinin incelenmesi
Investigation of indoor air quality in different home environments
- Tez No: 788054
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZDEN ÜZMEZ, PROF. DR. SEMRA MALKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez çalışmasında, Eskişehir'de farklı lokasyonlarda seçilen 3 ayrı evin 5 iç ortamında (koridor, yaşam alanı, yatak odası, mutfak ve banyo) PM2,5, NO2, SO2, O3, bakteri, küf ve maya kirleticilerinin konsantrasyonları dört mevsimde iç ve dış ortamlarda eş zamanlı olarak belirlenmiştir. İnorganik ve mikrobiyolojik kirleticiler için pasif örnekleme yöntemi kullanılırken, PM2,5 konsantrasyonları online ölçüm cihazı kullanılarak ölçülmüştür. Sonuçlar incelendiğinde, tüm evlerdeki en yüksek PM2,5 konsantrasyonu Ev 3 sonbahar mevsimi akşam periyodunda yatak odasında (ortalama 147,13 ± 27,39 μg/m3) ölçülmüştür. En yüksek inorganik gaz kirletici konsantrasyonları; NO2 için Ev 2'de sonbahar mevsiminde mutfakta (124,18 μg/m3), SO2 için Ev 2 sonbahar mevsiminde yatak odasında (118,31 μg/m3) ve O3 için Ev 2 yaz mevsimi mutfakta (22,10 μg/m3) ölçülmüştür. Mikrobiyal kirletici sonuçları ele alındığında; en yüksek bakteri konsantrasyonu Ev 1 sonbahar akşam örneklemesinde banyoda (2.140,80 CFU/m3), küf konsantrasyonu Ev 2 ilkbahar öğlen periyodunda mutfakta (1.0560,03 CFU/m3) ve maya konsantrasyonu da Ev 1 ilkbahar öğlen örneklemesi yatak odasında (71,84CFU/m3) ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlarda evlerdeki aktivite türleri ve yoğunlukları, yaşayan kişi sayısı, mevsim, havalandırma türü ve sıklığı vb. faktörlerin önemli rol oynadığı gözlenmiştir. Kirletici seviyelerinin, ortam sıcaklık ve nem seviyeleri ile ilişkisi ve ayrıca kirleticilerin birbirleri ile olan ilişkisi regresyon ve korelasyon analizleri ile incelenmiştir. Ayrıca, PM2,5 ve mikrobiyolojik kirleticiler için kanserojenik olmayan sağlık risk hesaplaması HQ değerleri dikkate alınarak yapılmıştır ve tüm evlerde
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concentrations of PM2.5, NO2, SO2, O3, bacteria, mold, and yeast pollutants were measured in five indoor environments (corridor, living area, bedroom, kitchen, and bathroom) of three different houses in different locations in Eskişehir during four seasons. While inorganic and microbiological pollutants were measured using a passive sampling method, PM2.5 concentrations were measured using an online monitoring instrument. The maximum PM2.5 concentration in all houses was measured in the bedroom (average 147.13 ± 27.39 g/m3) during the autumn season in House 3. The maximum concentrations of inorganic gas pollutants were measured in the autumn kitchen of House 2 (124.18 μg/m3), the bedroom of House 2 (118.31 μg/m3), and the summer kitchen of House 2 (22.10 μg/m3). The highest bacterial concentration is in the bathroom (2,140.80 CFU/m3) in the autumn evening sampling of House 1, the mold concentration is in the kitchen (1,0560.03 CFU/m3) in the spring midday period of House 2, and the yeast concentration is in the bedroom (71.84 CFU/m3) in the spring midday sampling of House 1 measured. The types and concentrations of activities in the houses, the number of people living, the season, the type and frequency of ventilation, and other factors were shown to perform an important role in the results. Regression and correlation analyses were used to analyze the relationship between pollutant levels and environmental temperature and humidity levels, as well as the relationship between pollutants. Furthermore, non-carcinogenic health risk calculation values for PM2.5 and microbiological contaminants were considered, with HQ values of