A discussion of the political-economy of inequality in chile in the neoliberal era: Mental models
Şili'de neoliberal dönemde eşitsizliğin ekonomi politiği üzerine bir tartışma: Mental modeller
- Tez No: 722651
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞADAN İNAN RÜMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Eşitsizlik, günümüz dünyasında sosyal bilimler alanında en öne çıkan tartışma konularından biri konumundadır. Onlarca yıldır popüler bir sorun olarak gündemde kalmasına rağmen, hem akademisyenler, hem de politikacılar ortak bir tanım üzerinde uzlaşmakta ve kalıcı bir çözüm üretmekte zorlanmıştır. Bu çalışmada, Karla Hoff'ın davranışsal iktisat bazlı yaklaşımının da yardımıyla, Şili'de eşitsizlikle mental modeller arasındaki potansiyel ilişki, eşitsizliğin birçok açısından incelenmeye çalışılacak. Bu çalışma, eşitsizliği sadece makroekonomik verilere ve belirtilere indirgemeyerek(tabii ki bunları da ihmal etmeyerek), mental modellerin bir eşitsizliği açıklama aracı olarak sahip olduğu gücü incelemeyi planlıyor. Bu gayeyle,“gelişmiş”(ya da“gelişmekte olan”) dünyanın eşitsizlik problemini en derinden yaşayan ülkelerinden biri, yani Şili inceleniyor ve eşitsizliğin ortaya çıkışı toplumun mümkün olduğunca çok veçhesi üzerinden irdelenmeye çalışılıyor. Her ne kadar çalışma neoliberal dönemle sınırlı tutulmaya çalışılmış olsa da(bu dönemdeki veri bolluğu bu sınırlamanın en önemli gerekçelerinden biri), eşitsizliğin daha açık bir şekilde incelenebilmesi adına tarihsel yaklaşım bu çalışmanın kronolojik odağını daha da geriye doğru genişletmeye mecbur bırakıyor. Çalışmanın esas odağı eşitsizliğin daha iyi kavranması amacıyla Şili'nin ekonomi-politik tarihindeki olayları mental modeller aracılığıyla, birey ve sosyal grupların davranışları üzerinden analiz etmek olmuştur.
Özet (Çeviri)
Inequality is one of the most prominent topics of discussion in the field of social sciences in today's world. Despite the fact that it has remained a popular issue for decades now, it has been rather difficult so far for both academics and politicians alike to agree upon a common definition of the term or provide durable solutions. This work, with the help of Karla Hoff's approach based on behavioral economics, will attempt to investigate the possibility of a relationship between inequality and mental models through a multitude of aspects of inequality in Chile. The main aim of this work is to investigate the explanatory power of the concept“mental models”as a tool through which inequality can be grasped in a clearer sense that is beyond that of solely aggregate macroeconomic indicators(while by no means ignoring them). In this effort, this work chose to investigate how inequalities develop through as many aspects of society as possible in one of the most inequal countries of the“developed”(or developing) world: Chile. While the scope of this work is limited to the neoliberal era(due to the amount of data available for this period), the historical approach led to extending the chronological focus further backwards in order to gain a clearer understanding of the underlying causes of inequality. The main focus of this work has been to analyze the events in Chilean political-economical history through the lens of mental models and behaviours of individuals and different social groups in order to gain a better understanding of inequality.