From İbsen to Behrengi: Representation of gender stereotyping and the doll image
İbsen'den Behrengi'ye cinsiyetçi kalıp ve oyuncak bebek imgesi temsili
  1. Tez No: 722652
  2. Yazar: MERVE HACIBAKİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ BİLGİN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, birinci ve ikinci dalga feminist harekete parallel olarak değişen ve üçüncü dalgadan sonra da dönüşmeye devam eden“oyuncak bebek”imgesi üzerinden Henrik Ibsen'in Bir Bebek Evi ve Samed Behrengi'nin Ulduz ve Konuşan Bebek isimli eserlerini incelemektir. Bu iki eser içinde bulundukları tarihsel bağlama parallel okunurken, yakın okumalarda cinsiyet kodları ve onlara atfedilen basmakalıp düşünceler ekseninde“oyuncak bebek”imgesinin kadının evcimen rolüyle özdeşleşmekle başlayıp daha sonra kız çocuğunun anne ile olan ilişkisine bağlandığı gözlemlenmiştir. Gerçek hayatta ve edebi eserlerde olduğu gibi, kadın karakterlerin çoğunluğu, ataerkil toplumun klasik rollerinde yalnızca basmakalıp ve boyun eğen konumlara sahiptir. İkinci dalga feminist hareketten üçüncü dalga feminist harekete geçişte“oyuncak bebek”imgesinin nasıl dönüşmeye devam ettiği de Sylvia Plath'ın Aday adlı şiiri, Dr. Clarissa Pinkola Estés'in Kurtlarla Koşan Kadınlar ve Gerd Schneider'in Kafka'nın Bebeği adlı eserlerine de gönderme yaparak tartışılmıştır. Bu bağlamda“oyuncak bebek”imgesi dönüşse dahi stereotipik bir kadın ya da kız çocuğu algı temelinin değişmediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the“doll”image in relation to the first and second feminist waves as it examines A Doll's House by Henrik Ibsen and Ulduz and the Talking Doll by Samed Behrengi in relation to their underlying sociohistorical contexts. It is observed that surrounded by the female body and signifying gender stereotypes, differently,“the doll”image initially implies domesticity of women and later explores the girl in relation to her assigned future roles. Such as in real life, and literary works, the majority of female characters, only have stereotypical and submissive positions in the classical roles of patriarchal society. This study further questions how the third wave feminist wave accommodates the“doll”image. In this respect, the excerpts from Sylvia Plath's poem The Applicant, Women Who Run with the Wolves by Dr. Clarissa Pinkola Estés, and The Kafka's Doll by Gerd Schneider are visited with a view to highlight the later transformation of“the doll image”after the second feminist wave... This study contends that although“the doll”image transforms throughout the era and implies different gender codes, gender stereotyping is still central.