Çağdaş kadının edilgenlikten etkinliğe dönüşümünün analizi: 21. yüzyıl'da Henrik Ibsen'in 'Nora: Bir Bebek Evi' eserini toplumsal ve tarihsel bağlamda yeniden okumak
Analysis of the transformation of the contemporary woman from passiveness to activity: Re-reading Henrik Ibsen's 'Nora: A Doll's House' in a social and historical context in the 21st century
  1. Tez No: 850576
  2. Yazar: AYŞE ÖZKÖYLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH TANGÜN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Henrik Ibsen'in“Nora: Bir Bebek Evi”adlı tiyatro eseri, toplumsal cinsiyet rolleri ve kadın özgürlüğü temalarının üzerine inşa edilmiş birbirine bağlı bir ilişkiler zincirini ele almaktadır ve bu eksende, bu tez çalışması Ibsen'in Nora'sıyla 19. yüzyıldan 21. yüzyıla uzanan bir köprü kurarak toplumsal cinsiyet rollerinin kadına biçilen edilgen rolünün karşısında erkeğin etkin rolünü işaret etmekte ve kadının edilgenliğinin dönüşümünün izlerini görünür kılmayı amaçlamaktadır. Tez, oyun metnini, toplumsal cinsiyet kuramı, Gilman ve Beauvoir'ın kadın cinsine ilişkin araştırma ve söylemlerini merkez alarak, kadınlığın bir toplumsal inşa ile şekillendiğinin, bu dolayımda da kadının kendi benliğinin izlerini aramak üzere geçirdiği dönüşümü 'etken-edilgen' kavramları çatısı altında incelemeyi hedefleyerek bir değerlendirme sunmaktadır. Bu bağlamda, bu tez çalışması çağdaş kadın özgürlüğünün tarihsel gelişimini ve toplumsal cinsiyet rollerinin inşasının anlaşılmasında, Nora karakterinin ve eserin yorumlanmasına ilişkin bir kaynak oluşturma maksadını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Henrik Ibsen's“Nora: A Doll's House”deals with a chain of interconnected relationships built on the themes of gender roles and women's liberation, and on this axis, this thesis aims to build a bridge from the 19th century to the 21st century with Ibsen's Nora, pointing out the active role of men against the passive role of gender roles assigned to women and making visible the traces of the transformation of women's passivity. The thesis presents an evaluation of the text of the play by centering on gender theory and Beauvoir's research and discourses on the female gender, aiming to examine the transformation that womanhood is shaped by a social construction and, in this sense, the transformation that woman goes through in search of the traces of her own self under the framework of the concepts of 'agent-subject'. In this context, this thesis aims to create a source for the interpretation of the character of Nora and the work in understanding the historical development of contemporary women's liberation and the construction of gender roles.