Güney Kore'nin ekonomik kalkınmasının temel dinamikleri
Fundamental dynamics of South Korea's economic development
- Tez No: 722653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Kalkınma, özellikle II. Dünya Savaşı'ndan itibaren toplumların siyasi-sosyal gündeminde ve yönetsel karar alma süreçlerinde yer almış ve ekonomik konjonktür ile etkileşim içinde olmuştur. İlk net kullanımı 1947'de Birleşmiş Milletler'in kalkınma planlarında yer alan kalkınma kavramı, öncesinde sosyal ve kültürel bir kavram olarak kullanılmış, 1950-1970 yılları arasında hızlı bir şekilde gündeme yerleşmiştir. Özellikle bu dönemde yaşanan ekonomik iyileşmeler ve savaş sonrası yeni düzen ile kalkınma kavramının ekonomi çevrelerindeki popülaritesi zirvelere çıkmıştır. Son dönemlerde inovasyon stratejileri, sürdürülebilir kalkınma ve büyüme için dinamik bir etki olarak nitelendirilerek ekonomi politikalarında daha büyük bir öneme sahip olmuştur. Bu politikaları uygulayan ülkelerden biri de 1960'lardan itibaren hızlı bir toparlanma ve büyüme süreci gösteren,“Asya Kaplanları”ndan biri olarak anılan ve bugün güçlü ekonomisiyle dünya ülkeleri arasında yer alan Güney Kore'dir. Güney Kore'deki inovasyon faaliyetleri ve kalkınma politikaları ekonomik, siyasi ve sosyal kararlarda oldukça etkili bir rol oynamaktadır. İnovasyon sistemindeki kurumsal yapılanmalar, bilim, teknoloji ve ihracata yönelik verimlilik artışını ve yatırımların genişlemesi sonucunu getirmiştir. İnovasyon başarısı Güney Kore'nin uluslararası piyasalarda rekabet gücünü artırmış, firmaların verimliliğe odaklanarak ilerleme isteği ve buna önem vermeleri bu başarıyı yükseltmiştir. Bu çalışmanın amacı, Güney Kore'nin gelişiminde kalkınma ve inovasyonun yerini saptamak, etkilerini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, ilk olarak, kalkınma teorileri incelenmiş, ardından inovasyon modelleri açıklanmış ve Güney Kore'nin gelişimi üzerinde etkileri gösterilmiştir. Bu sayede ekonomik kalkınma ve inovasyonun Güney Kore'nin gelişmiş ülke kategorisinde yer almasındaki yerinin önemini anlamaya yardımcı olacak bir analize ulaşılacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Development has been a part of socio-political agendas and administrative decision-making processes, and influenced economic conjuncture of societies, especially since World War II. The first clear conceptual use of the term development, which was rather a socio-cultural concept previously, was in United Nation's developmental plans in 1947. It quickly became a popular term between 1950s and 1970s. During this time period, especially with the economic improvements and the new order after the war, the popularity of the concept of development in economic circles reached its peak. Recently, innovation strategies have been more significantly important in economic policies, as they create a dynamic effect for sustainable development and growth. One of the countries that implement these policies is South Korea, which has demonstrated a rapid recovery and growth since 1960s, and also known as one of the“Asian Tigers”with its strong economy. In South Korea, innovation activities and developmental policies play an important role in economic, political, and social decisions. Corporate structures in innovational systems have resulted in an increase in productivity and investment expansions in science, technology, export trade. South Korea's success in innovation has increased its competitiveness in international markets, and companies' desire to improve and the importance given to improvements have increased this success. The purpose of this study is to determine the value of development and innovation in South Korea, and pinpoint the effects. Therefore, as a first step, developmental theories are examined, then the innovation models are explained, and finally their influence on the developmental process of South Korea is identified. By doing so, the goal is to help understand the importance of economic development and innovation in the placement of South Korea within the developing countries.