Hasılatın Bobi FRS, TFRS 15 müşteri sözleşmelerinden hasılat standardı ve V.U.K. açısından incelenmesi ve örnek uygulama
Revenue standard from bobi FRS, TFRS 15 customer contracts and V.U.K. examination and example application
  1. Tez No: 722665
  2. Yazar: MÜCAHİT EMRE ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İşletmenin finansal başarısının ortaya konulmasında en önemli ölçütlerden birisi hasılattır. İşletme ilgililerine gerçeğe uygun ve doğru bir sunum gerçekleştirilebilmesi açısından hasılatın gerçeğe uygun biçimde ölçülmesi ve raporlanması önem arz etmektedir. Globalleşme ile birlikte şirketlerin uluslararası alanlarda faaliyet göstermesi, farklı ülke mevzuatlarına göre hazırlanan finansal raporların ortak bir lisana göre hazırlanmasını beraberinde getirmiştir. Bu kapsamda uluslararası alanda ortak bir muhasebe dili olarak Uluslararası Muhasebe Standartları yayınlanmış, 2001 yılından sonra ise bu standart daha da geniş bir ifade ile Uluslararası Muhasebe ve Finansal Raporlama Standardı olarak anılmıştır. Ülkemizde ise uluslararası standartlara yakın bir raporlama yapısının oluşması adına Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK) tarafından Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TFRS) yayınlanmıştır. Hasılatın raporlanması ile ilgili esaslar ise TFRS 15 Müşteri Sözleşmelerinden Hasılat Standardı ile açıklanmıştır. Bağımsız denetime tabi ancak TFRS'yi uygulamayan işletmeler için KGK tarafından 29 Temmuz 2017 tarihinde resmi gazetede yayınlanan Büyük ve Orta Boy İşletmeler için Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS) yayınlanmıştır. Çalışmamızın amacı hasılat konusunun TFRS 15 Müşteri Sözleşmelerinden Hasılat standardı, BOBİ FRS ve Vergi Usul Kanununa göre kurum kazançları açısından incelenerek birbirleri arasındaki benzerliklerin ve farklılıkların ortaya konularak incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
One of the most important criteria in revealing the financial success of the business is revenue. It is important to measure and report the revenue accurately in order to provide a fair and accurate presentation to the business owners. The fact that companies operate in international areas together with globalization has brought along the preparation of financial reports prepared in accordance with the legislation of different countries in a common language. In this context, International Accounting Standards has been published as a common accounting language in the international arena, and after 2001, this standard has been more broadly referred to as the International Accounting and Financial Reporting Standard. In our country, in order to create a reporting structure close to international standards, Turkish Financial Reporting Standards (TFRS) have been published by the Public Oversight Accounting and Auditing Standards Authority (KGK). Revenue reporting principles are explained in TFRS 15 Revenue from Contracts with Customers Standard. The Financial Reporting Standard for Large and Medium-sized Enterprises (BOBI FRS), published in the Official Gazette on 29 July 2017, has been published by the KGK for businesses that are subject to independent audit but do not apply TFRS. The aim of our study is to examine the revenue subject in terms of corporate earnings according to TFRS 15 Revenue from Customer Contracts standard, BOBI FRS and Tax Procedure Law, and to examine the similarities and differences between each other.