Genç erkek futbolcularda ayak başparmağı kuvvet gelişiminin anaerobik atletik performansa etkisi
The effect of big TOE strength development on anaerobic athletic performance in young male footballers
- Tez No: 722664
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmamızın Amacı: Futbolcu genç erkeklerde ayak başparmağına yönelik kuvvet egzersizleriyle gelişiminin belirlediğimiz anaerobik atletik performans parametrelerine (dikey sıçrama, temas, sürat, çeviklik, dinamik denge) etkisini incelemek. Gereç ve Yöntem: Çalışma grubu 12-14 yaş aralığında aktif futbol oynayan 12 deney 12 kontrol grubu olmak üzere 24 bireyden oluştu. Kontrol ve deney grubuna; ABK, 10m-20m sürat, dikey sıçrama, temas (tapping), dinamik denge testleri ön test ve son test olarak uygulandı. Deney grubuna futbol antrenmanlarıyla beraber 8 hafta boyunca haftada 3 gün ayak baş parmağı kuvvetini geliştirmeye yönelik geliştirilen platform üzerinde ABK egzersizi yapıldı. Kontrol grubu 8 hafta boyunca futbol antrenmanına devam etti. Çalışmanın istatiksel analizi; ABK gelişiminin anaerobik atletik performans ile ilişkisine SPSS 25,0 paket programı kullanılarak bakıldı. Araştırmanın deney ve kontrol grupları normal dağılım gösterdiğinden gruplar arasında öntest skorlarının istatiksel anlamda farklı olup olmadığına, deney ve kontrol gruplarının öntest ve sontest değerlerinin yüzdesel olarak gelişimlerinin farklılık gösterip göstermediğine bağımsız örneklem t testi ile bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Aim of Our Study: To examine the development of strength exercises for the big toe in young football players and to examine the effect of this development on the anaerobic athletic performance parameters (vertical jump, contact, velocity, agility, dynamic balance) we determined. Materials and Methods: The study group consisted of 24 individuals, 12 experimental and 12 control groups, who played active football between the ages of 12-14. To the control and experimental group; ABK, 10m-20m velocity, vertical jump, tapping, dynamic balance tests were applied as pretest and posttest. ABK exercise was performed on the platform developed to improve the strength of the big toe, 3 days a week for 8 weeks, along with football training, in the experimental group. The control group continued football training for 8 weeks. Statistical analysis of the study; The relationship between ABK development and anaerobic athletic performance was analyzed using the SPSS 25.0 package program. Since the experimental and control groups of the study showed a normal distribution, it was checked whether the pretest scores of the groups were statistically different, and whether the pretest and posttest values of the experimental and control groups differed in percentage terms with the independent sample t-test.