Esansiyel tremoru olan geriatrik bireylerde proksimal ve distal kas kuvvetinin üst ekstremite fonksiyonel becerilerileri ile ilişkisi
The relationship of proximal and distal muscle strength and upper extremity functional skills in geriatric individuals with essential tremor
  1. Tez No: 722666
  2. Yazar: HATİCE BÜŞRA DELİER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DEMİRGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma Esansiyel Tremorlu (ET) yaşlı bireylerde proksimal ve distal kas kuvveti ile üst ekstremite fonksiyonelliği ve tremor şiddeti arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapıldı. Yaş ortalamaları 74.07±4.83 olan 40 ET tanılı yaşlı birey ve yaş ortalamaları 70.10±4.05 olan 40 tremor şikâyeti olmayan yaşlı birey dahil edildi. Dahil edilen bireylerin demografik bilgileri kaydedildi. Tremor şiddeti için Fahn-Tolosa-Marin Tremor Değerlendirme Ölçeği ile değerlendirildi. Üst ekstremitede fonksiyonel durumu değerlendirmek için Kol, Omuz sorunları Anketi, üst ekstremite fonksiyonel beceri için Dokuz Delik Peg testi kullanıldı. Kas kuvveti digital kas dinamometresi (Power Track II) ile değerlendirildi. Distal kas kuvveti Pinchmetre ile ölçüldü. Kavrama kuvveti Jamarmetre (Saehan SH5001) ile ölçüldü. Bilişsel durumu Standartize Mini Mental Test (SMMT) ile değerlendirildi. Depresyonu Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile değerlendirildi. Veri analizi sonucunda çalışma ve kontrol grubu arasında VKİ, dominant el, egzersiz alışkanlığı, sigara kullanımı ve eğitim düzeyleri bakımından benzerdi (p>0.05). Ancak ET'li bireylerin yaş ortalaması kontrol grubundan anlamlı düzeyde daha yüksekti (p0.05). Üst ekstremite fonksiyonelliği ile proksimal ve distal kas kuvveti ilişkisi incelendiğinde benzerdi (p>0.005). Sonuç olarak tremoru olan bireylerin proksimal ve dital kas kuvveti azalmış ve fonksiyonel el becerileri bozulmuştur
Özet (Çeviri)
This study was contucted to examine the relationship between proximal and distal muscle strength, upper extremity fonctionality and tremor tremor severity in elderly individuals with Essential Tremor. Forty elderly individuals with Essential Tremor with a mean age of 74.07±4.83 and 40 elderly individuals with a mean age of 70.10±4.05 without tremor were included. Demografic information of the individuals was recorded. To assess tremor, Fahn-Tolosa-Marin Tremor Rating Scale was used. The Arm and Shoulder Prpblems Questionnaire was used to assess functional status in the upper extremity, and Nine Hole Peg test was used for upper extremity functional ability. A digital muscle dynamometer (Power Track II) was used for muscle strength. Distal muscle strength was measured with a pinchmeter. Grip strength was measured with Jamarmeter (Saehan SH5001). Cognitive status was evaluated with the Standartized Mini-Mental Test (SMMT). Depression was evaluated with the Beck Depression Scale (BDS).As a result of data analysis, BMI, dominant hand, exercise habits, smoking and education levels were similar between the study and control groups (p>0.05). However, the mean age of individuals with ET is significantly higher than the control group (p0.05). The relationship between upper extremity functionalty and proximal and distal muscle strength was similar (p>0.05). As a results proximal and distal muscle strength of individuals with tremor decreased and functional hand skills were impaired.