Serum asprosin seviyesinin gestasyonel diabetes mellitus ve neonatal sonuçlarla ilişkisi
The relationship of serum asprosin level with gestational diabetes mellitus and neonatal outcomes
  1. Tez No: 722668
  2. Yazar: EMRE UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA NUR İNCESU ÇİNTESUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Gestasyonel Diyabet Mellitus (GDM) prevalansı ülkemizde yaklaşık % 6-7 olarak bildirilmektedir ve bu prevalans gün geçtikçe daha da artmaktadır. Bu artışın başlıca kaynağı toplumumuzda, ileri anne yaşı ve erken yaşta gittikçe artan obezitedir. Asprosin, yağ dokuda Fibrilin 1 geni tarafından kodlanan bir adipokinindir. Yapılmış olan önceki çalışmalarda, gestasyonel diyabeti olan gebelerde asprosin değerlerinin arttığı bulunmuştur. Bu çalışmada, serum asprosin düzeylerinin GDM tanısı alan hastalarda ve neonatal sonuçlarla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Konya Şehir Hastanesi, kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine Haziran 2021- Şubat 2022 tarihleri arasında OGTT yaptırmak için başvuran, 24/0-28/6 hafta arası tekil gebeliği olan gebelerde yapılmıştır. Hastaların başvuru esnasında yaş, boy, kilo, bel, kalça çevresi, gravida, pariteleri ile gebelik öncesi kiloları kayıt edilmiştir. Sistemik hastalığı olan, ilaç kullanan, fetal anomalisi olan ve obstetrik komplikasyona sahip olan gebelikler çalışma dışı bırakılmıştır. Hastalar OGTT testi sonuçlarına göre gestasyonel diyabet (GDM) ve kontrol grubu olarak olarak iki gruba ayrılmıştır. Tüm hastalardan başvuru esnasında rutin alınan kanlardan arta kalan serumdan HbA1c, insülin, total kolesterol, HDL, LDL, trigliserid düzeyleri ve asprosin düzeyleri çalışıldı. Asprosin seviyesinin trimesterler arası farkını ölçmek için tüm hastalardan 32-36 haftalar arasında rutin alınan kanlardan alınan serumdan 2. kez asprosin seviyesi çalışıldı. Asprosin örnekleri analiz gününe kadar -80 derecede saklandı. Bulgular: 52 hastadan oluşan GDM grup ile 31 hastadan oluşan kontrol grubu karşılaştırıldığında, GDM grubunda yer alan hastaların yaş ortalaması (29.0 ± 5.9) kontrol grubundan (25.6 ± 5.4) daha yüksek idi ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı idi (p=0.010). Gruplar, gravida ve parite açısından karşılaştırıldığında, GDM grubunda yer alan hastaların gravida (3 (1-9)) ve paritesi (2 (0-8)), kontrol grubundan (gravida 2 (1-7) ve parite 1 (0-5)) daha fazla idi ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı idi (sırasıyla p=0.040 ve p=0.016). GDM grubunda (5.5±0.6), kontrol gurubuna (5.1±0.3) göre HbA1C yüksekliği anlamlı idi (p=0.002). Gruplar doğum boyu açısında karşılaştırıldığında GDM grubu bebeklerinin boyu (50.9 ±2.2) kontrol gurubu bebeklerinden (49.9± 2.1) daha uzun idi (p=0.044). Ayrıca, GDM grubu bebeklerinin 5. dk APGAR skoru (9 (0-10)), kontrol grubu bebeklerinden (10 (0-10)) daha düşük bulundu (p=0.018). Serum asprosin düzeyinin, GDM şiddeti (2. trimester asprosin p=0,373, 3. trimester asprosin p= 0,778) ve yenidoğan yatışları ile anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (sırasıyla 2. trimester asprosin p=0,631, 3. trimester asprosin =0,621). Sonuç: Gruplar arasında hem 2. trimester (p=0,054) hem de 3. trimesterde (p=0.114) alınan asprosin değerleri açısından ve asprosin düzeyleri ile yenidoğan sonuçları arasında istatiksel olarak anlamlılık tespit edilememiştir. Bu da asprosinin GDM tanısında kullanılabilecek uygun bir biyokimyasal belirteç olmadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The prevalence of Gestational Diabetes Mellitus (GDM) is reported to be approximately 6-7% in our country and this prevalence is increasing day by day. The main source of this increase is advanced maternal age and increasing obesity at an early age in our society. Asprosin is an adipokinin encoded by the Fibrilin 1 gene in adipose tissue. In previous studies, it was found that asprosin values increased in pregnant woman with gestational diabetes. In this study, it was aimed to compare serum asprosin levels with neonatal outcomes and in patients diagnosed with GDM. Material and Method: This study was carried out on pregnant women with a single pregnancy between 24/0-28/6 weeks, who applied to the Konya City Hospital, obstetrics and gynecology outpatient clinic between June 2021 and February 2022 for OGTT. Age, height, weight, waist, hip circumference, gravida, parity and pre-pregnancy weight of the patients were recorded at the time of admission. Pregnancies with systemic disease, drug use, fetal anomaly and obstetric complications were excluded from the study. According to the OGTT test results, the patients were divided into two groups as gestational diabetes (GDM) and control group. HbA1c, insulin, total cholesterol, HDL, LDL, triglyceride levels and asprosin levels were studied from the serum left over from routine blood taken from all patients at the time of admission. In order to measure the difference of asprosin level between trimesters, asprosin level was studied for the second time from the serum taken from the blood taken routinely from all patients between 32-36 weeks. Asprosin samples were stored at -80 degrees until the day of analysis. Results: When the GDM group consisting of 52 patients and the control group consisting of 31 patients were compared, the mean age of the patients in the GDM group (29.0 ± 5.9) was higher than the control group (25.6 ± 5.4), and this difference was statistically significant (p=0.010). When the groups were compared in terms of gravida and parity, the patients in the GDM group had gravida (3 (1-9) and parity (2 (0-8)) was higher than control group (gravida 2 (1-7) and parity 1 (0). -5)) and this difference was statistically significant (p=0.040 and p=0.016, respectively). HbA1C elevation was significant in the GDM group (5.5±0.6) compared to the control group (5.1±0.3) (p=0.002). When the groups were compared in terms of birth height, the height of the babies in the GDM group (50.9 ±2.2) was longer than the babies in the control group (49.9±2.1) (p=0.044). In addition, the 5th minute APGAR score of the babies in the GDM group (9 (0-10)) was found to be lower than the babies in the control group (10 (0-10)) (p=0.018). No significant correlation was found between serum asprosin level, GDM severity (2nd trimester asprosin p=0.373, 3rd trimester asprosin p=0.778) and newborn hospitalizations (2nd trimester asprosin p=0.631, 3rd trimester asprosin p=0.621, respectively). Conclusion: There was no statistical significance between the groups in terms of asprosin values taken in both the second trimester (p=0.054) and the third trimester (p=0.114). This suggests that asprosin is not an appropriate biochemical marker that can be used in the diagnosis of GDM.