Posthuman's experience in a post-digital era
Postdijital dönemde Posthuman'ın deneyimi
  1. Tez No: 722667
  2. Yazar: ESRA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KEMAL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, Post-Dijital dönem içindeki Posthuman'ın deneyimlerini, insan ve teknoloji arasındaki gelişmelerin birbirine olan etkisini ele alır. Bu eriyen sınırların içindeki insanın yer aldığı rol, farklı keşif yolları araması, beyinin nasıl çalıştığını anlamaya çalışması kısaca bu postdijital dönem içindeki rolünü farklı perspektiflerden sunar. Tarihsel bir süreci de anlatan tez Postdiijital dönem ve Posthuman dönemin kırılım noktalarını anlatır. Tartışmaların ne zaman nasıl başladığı ve nasıl değiştiği tez dahilinde önemli bir alanı kapsar. Bu bağlamda, bu dönemde teknolojiyle bilgiyi nasıl üretiyoruz? Beyin ve makinanın çalışma sistemi arasındaki nasıl bağ kuruyoruz? Postdijital sanat teknolojiyi ve insan sonrası çalışmaları nasıl ele alıyor? sorularının cevaplarını aramaya, tartışılmaktadır. Bu tartışmalara ek olarak Prof. Dr. Türker Kılıç ile beyin çalışmaları, Descartes, Bacon, Newton'un düşünceleri, son dönem insan genom projesi üzerine bir röportaj da yer almaktadır. Ayrıca tez ikinci bir röportaj daha sunmaktadır. Bu röportaj Open Ai tarafından gerçekleştirilen GPT3 algoritması ile yapıldı. Bilgi ve Teknoloji, Femizim Çalışmaları, Insan-sonrası olarak 3 ana başlık altında sorulan sorulara bir algoritması tarafından yanıtlar alındı.
Özet (Çeviri)
This thesis looks at the experiences of the Posthuman in the Post-Digital era and the bilateral effects of developments between humans and technology. The thesis presents the role of humans in these melting borders, the human quest for new avenues of discovery, their efforts in understanding how the brain works. In short, the thesis presents different perspectives on the role of the human being in this postdigital era. To this effect, the thesis, which also describes a historical process, discusses the breaking points of the Postdigital era and the Posthuman era. When and how discussions started and changed constitute a significant portion of the thesis. In this context, the answers to the questions“How do we create information with technology in this era?”,“How do we form relationships between the working system of the brain and machines?”and“How does postdigital art deal with technology and posthuman works?”are discussed. In addition to these discussions, the thesis features an interview with Prof. Dr. Türker Kılıç on brain studies, the ideas of Descartes, Bacon and Newton, and the human genome project.The thesis also presents a second interview. This second interview was conducted with the GPT3 algorithm developed by Open Ai. In the interview, the algorithm answered questions on three main topics: Information and Technology, Feminism Studies andPost-Human studies.