Obez ve normal kilolu periodontitisli bireylerde diş eti oluğu sıvısı ve serum asprosin seviylerinin incelenmesi
Investigation of gingival crevicular fluid and serum asporin levels in obese and normal weight individuals with periodontitis
- Tez No: 945172
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN BODUR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırmamızın amacı, son yıllarda keşfedilen (2016) ve henüz periodontal dokular ile ilişkisi hakkında yeterli literatür bilgisi bulunmayan asprosinin obez ve normal kilolu periodontitisli bireylerin DOS ve serum düzeylerini tespit etmektir. Aynı zamanda araştırmamız TNF-α, IL-6 ve asprosinin lokal ve sistemik değerleri ile klinik periodontal ölçümlerin birlikte ele alınması sonucunda periodontitis ile obezite arasındaki patofizyolojik mekanizmaya ışık tutmayı da hedeflemektedir. Çalışmamıza Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Kliniği'ne başvuran yaşları 18-65 arasında değişen erişkin bireylerden cinsiyet dağılımı gözetmeksizin; normal kiloya sahip 15 periodontitisli birey (NP), normal kiloya sahip periodontal olarak da sağlıklı 15 birey (NS), periodontitisli 15 obez birey (OP) ve periodontal olarak sağlıklı 15 obez birey (OS) olmak üzere, toplam 60 birey dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen her bireyin klinik ve radyografik muayeneleri yapıldıktan sonra klinik periodontal parametreleri; plak indeks (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondlamada kanama indeksi (SKİ), sondlamada cep derinliği (SCD) ve klinik ataşman seviyesi (KAS) değerleri kaydedilmiştir. Bireylerin DOS ve serum örneklerindeki asprosin, TNF-α ve IL-6 seviyeleri ELİSA yöntemi ile belirlenmiştir. Gruplar arası verilerin analizinde tek yönlü varyans analizi, Kruskal-Wallis H Testi, Dunn-Bonferroni testi ve bağımsız t-testi kullanılmıştır. Sayısal değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Spearman's Rho korelasyon katsayısı uygulanmıştır. DOS ve serum asprosin seviyeleri ile VKİ arasındaki ilişki lineer regresyon analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to assess the levels of asprosine in both gingival crevicular fluid (GCF) and serum from obese and normal-weight individuals with periodontitis. Asprosine was discovered in recent years (2016), and there is only one existing study regarding its relationship with periodontal tissues. Additionally, our study aims to elucidate the pathophysiological mechanisms linking periodontitis and obesity by evaluating local and systemic data on TNF-α, IL-6, and asprosine levels, alongside clinical periodontal measurements. A total of 60 participants were enrolled in our study, categorized into four groups: 15 individuals with normal weight and periodontitis (NP group), 15 individuals with normal weight who are periodontally healthy (NS group), 15 obese participants with periodontitis (OP group), and 15 obese participants who are periodontal health (OS group). Following comprehensive clinical and radiographic examinations for each participant, various clinical periodontal parameters, including plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing (BOP), probing pocket depth (PPD), and clinical attachment loss (CAL), were recorded. Asprosine, TNF-α, and IL-6 levels in both the subgingival crevicular fluid (GCF) and serum samples were assessed using the Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) method. Data analysis was conducted utilizing one-way analysis of variance (ANOVA), the Kruskal-Wallis H Test, the Dunn-Bonferroni test, and independent t-tests to compare the different groups. Spearman's Rho correlation coefficient was also employed to explore the relationships between numerical variables. Finally, the relationship between GCF and serum asprosine levels and Body Mass Index (BMI) was evaluated through linear regression analysis.