Türkiye'de para arzı ile fiyatlar genel seviyesi arasındaki ilişki (1980-1997)
The Relation with the money supply and the general level of prices in Turkey (1980-1997)
  1. Tez No: 72269
  2. Yazar: SEVİM AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALAT GÜLLAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ Sevim AKGÜL TÜRKİYE'DE PARA ARZI İLE FİYATLAR GENEL SEVİYESİ ARASINDAKİ İLİŞKİ (1980-1997) Danışman : Prof. Dr. Talat GÜLLAP Yıl :1998-Sayfa :60 Jüri: Prof. Dr. Talat GÜLLAP Gelişmekte olan ülkeler arasında ekonomik olarak göze çarpan önemli konulardan birisi, fiyatların sürekli ve önemli bir ölçüde artışının ifadesi olan enflasyondur. Enflasyonun parasal bir olay olması ve para miktarıyla fiyat düzeyleri arasındaki ilişkinin varlığı, ekonomide para otoritelerince para arzının kontrolünü gerekli kılmaktadır. Para arzının belirlenmesi ise, para çarpanı ile baz paranın doğru hesaplanmasını gerektirmektedir. Üç bölümden oluşan çalışmada, para arzının belirlenmesiyle ilgili genel bilgiler verilmiştir. Türkiye'nin 1980-1997 dönemini kapsayan veriler yardımıyla para arzı ile fiyatlar genel seviyesi arasındaki ilişki test edilmiştir. Elde edilen bilgiler doğrultusunda Türkiye'de Miktar Teorisinin büyük ölçüde geçerli olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS Sevim AKGÜL THE RELATION WITH THE MONEY SUPPLY AND THE GENERAL LEVEL OF PRICES IN TURKEY (1980-1997) Supervisor : Prof. Dr. Talat GÜLLAP Year: 1998-Page: 60 Jury : Prof.Dr. Talat GÜLLAP Inflation, the continuous rise at the prices, is one of the most significant problem in economics field for the developing countries. Inflation, being a monetary state, and the relation between the price level and the quantity of money, made it necessary to control the money supply in economics by the money authorities. The determination of money supply necessitate the true calculation of monetary base and money multiplier In this study, includes three chapters we have tried to give general information about the determination of money supply. We have examined the relation between the money supply and the general price level by the data includes the period of 1980- 1997 in Turkey. As a result, we have concluded that The Quantity Theory is valid in Turkey.