Özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynlerin kabul–red boyutlarıyla yaşam doyum düzeylerinin ilişkisi
The relationship between acceptance-rejection dimensions and life satisfaction levels of parents with special needs children
- Tez No: 722686
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynlerin yaşam doyum düzeylerinin, çocuklarını kabullenmelerine veya reddetmelerine olan ilişkisini incelemektir. Bu amaçla araştırmada Yaşam Doyum ve Ebeveyn Kabul-Red ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmaya özel gereksinimli çocuğa sahip 200 ebeveyn katılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların yaşam doyum düzeyi yüksek düzeyde (3,10/4,00); kabul red düzeyleri sıcaklık-sevgi alt boyutunda 3,67; düşmanlık-saldırganlık alt boyutunda 1,68; kayıtsızlık-ihmal alt boyutunda 2,08; ayrışmamış red alt boyutunda 2,58 olarak bulunmuştur. Genç ebeveynlerin daha yaşlı ebeveynlere göre; eğitim düzeyi yüksek ebeveynlerin daha düşük seviyede eğitim almış ebeveynlere göre; hafif düzeyli engelliliğe sahip ebeveynlerin, orta düzey engellilik düzeyi olan ebeveynlere göre yaşam doyum düzeylerinin anlamlı düzeyde yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca araştırma sonunda yaşam doyum düzeyi yüksek olan ebeveynlerin çocuklarını kabul-red düzleminde, kabule daha yakın oldukları görülmüştür. Bu çalışmanın ileride yapılacak ebeveyn davranışları araştırmalarına kaynak niteliğinde olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the life satisfaction levels of parents with special needs children and their acceptance or rejection of their children. For this purpose, Life Satisfaction and Parental Acceptance-Rejection scales were used in the study. 200 parents with children with special needs participated in the study. According to the results of the research, the life satisfaction level of the participants was high (3.10/4.00); acceptance-rejection levels were 3.67 in the warmth-love sub-dimension; 1.68 in the hostility-aggression sub-dimension; 2.08 in the indifference-neglect sub-dimension; It was found to be 2.58 in the undifferentiated rejection sub-dimension. Younger parents compared to older parents; parents with higher education level compared to parents with lower level of education; It was concluded that the level of life satisfaction of the parents with mild disability was significantly higher than the parents with moderate disability. In addition, at the end of the study, it was observed that parents with high life satisfaction levels were closer to acceptance-rejection of their children. It is aimed that this study will be a source for future parental behavior research.