Ebeveyn tutumlarının ergen bireylerdeki somatik belirti ve yaşam doyumuna etkisi
The effect of parent attitudes on somatic signs and life satisfaction in adolescents
  1. Tez No: 722703
  2. Yazar: EZGİ SARIDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yapılan bu araştırmada ergenlerde algılanan ebeveyn tutumları ile somatik belirti ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 316 kadın ve 97 erkek olmak üzere toplam 413 ergen gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde kişisel bilgi formu, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği- Çocuk Formu, Kısa Semptom Envanteri ve Yaşam Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz sürecinde SPSS 22.0 programında Kruskal Wallis H testi, One Way ANOVA analizi, Mann Whitney U testi, Independent Samples T test, Pearson ve Spearman analizleri ile Çoklu Doğrusal Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda ergenlerde yaşam doyum düzeyinin orta seviyede olduğu, somatik belirti görülme düzeyinin ise düşük olduğu tespit edilmiştir. Ergenlerin algılanan ebeveyn tutumlarının genel olarak olumlu ebeveyn tutumlarından meydana geldiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between perceived parental attitudes and somatic symptoms and life satisfaction in adolescents. A total of 413 adolescents, including 316 women and 97 men, participated in the study voluntarily. Personal information form, Abbreviated Perceived Parental Attitudes Scale-Child Form, Brief Symptom Inventory and Satisfaction with Life Scale were used in the data collection process of the study. During the analysis of the data obtained, Kruskal Wallis H test, One Way ANOVA analysis, Mann Whitney U test, Independent Samples T test, Pearson and Spearman analyses and Multiple Linear Regression analysis were used in SPSS 22.0 program. At the end of the study, it was determined that the level of life satisfaction was moderate and the level of somatic symptoms was low in adolescents. It was identified that the perceived parental attitudes of adolescents generally consist of positive parental attitudes.