Kadınlarda duygusal yeme düzeyi ve çocukluk çağı travmalarının evlilik doyumuyla ilişkisinin incelenmesi
The relationship between emotional eating level and childhood traumas in marital satisfaction for females
  1. Tez No: 722702
  2. Yazar: AYŞENUR ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİŞAN BURAK YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Aile kurumu, bu kurumu oluşturan bireylerin ruhsal ve bedensel değişimlerinden oldukça etkilenmektedir. Evli partnerler arasındaki doyum sorunları sadece o evlilik ilişkisi için bir problem değil, aynı zamanda toplumu da ilgilendiren bir sorundur. Bu araştırmadaki temel amaç, evli kadınların çocukluk çağı travmaları ve duygusal yeme davranışlarının evlilik doyumu ile arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Bu çalışmada evlilik doyumuna bağlı bedensel sağlığı tehdit eden duygusal yeme davranışlarının tespit edilmesi ve bireylerin çocukluk çağı travması ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma örneklemi, 2020 yılında İstanbul ili merkez ilçelerinde yaşayan 25-55 (Ort=40,27, ss=9,89) yaşlar arasındaki en az 1 yıldır evli kadınlardan seçilen 400 katılımcıdan oluşturulmuştur. Araştırmanın evreni ise; Türkiye'nin İstanbul ilinde yaşayan, 25-55 yaş aralığındaki evli kadınlardan oluşturulmuştur. Veri toplamak amacıyla Demografik Bilgi Formu, Evlilik Doyumu Ölçeği, Çocukluk Duygusal Yeme Ölçeği, Çağı Travmaları Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına bakıldığında Evlilik doyumu eğitim düzeyine göre farklılaşmamaktadır. (p>,05). Evlilik doyumu ile gelir düzeyi değişkeni puanlarına göre evlilik doyumu ve gelir düzeyi arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Çocukluk çağı travmaları ile evlilik doyumu arasında pozitif yönde (,341 düzeyinde) ve istatistiksel olarak (,01 düzeyinde) anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Duygusal yeme davranışı ile evlilik doyumu arasında pozitif yönde ve istatistiksel olarak ,05 düzeyinde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The family institution is highly affected by the mental and physical changes of the individuals who make up this institution. Satisfaction problems between married partners are not only a problem for that marital relationship, but also a problem for society. The main purpose of this study is to determine the relationship between the childhood traumas and emotional eating behaviors of married women and their marital satisfaction. In this study, it was aimed to determine the emotional eating behaviors that threaten physical health due to marital satisfaction and to examine the relationship of individuals with childhood trauma. The research sample consisted of 400 participants, who were married for at least 1 year, between the ages of 25-55 (Avg=40.27, SD=9.89) living in the central districts of Istanbul in 2020. The universe of the research is; It was composed of married women between the ages of 25-55 living in Istanbul, Turkey. In order to collect data, Demographic Information Form, Marriage Satisfaction Scale, Childhood Emotional Eating Scale and Age Traumas Scale were applied. Considering the findings of the research, marital satisfaction does not differ according to education level. (p>.05). There is no significant difference between marital satisfaction and income level according to marital satisfaction and income level variable scores. There is a positive (at the level of ,341) and a statistically significant (at the level of ,01) relationship between childhood traumas and marital satisfaction. There is a positive and statistically significant correlation of .05 level between emotional eating behavior and marital satisfaction.