Perceptual changes of neoliberal citizenship through commodification in the Turkish case
Neoliberal vatandaşlığın metalaştırma yoluyla algısal değişimleri: Türkiye örneği
- Tez No: 722704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASRET DİKİCİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Antik Yunan'dan beri vatandaşlık devlet ve toplumun arasındaki ilişkiyi belirleyen bir statü olmuştur. Ancak özellikle ulus devletin gelişimiyle beraber ciddi değişikliklere uğramış ve bir yandan hak ve ödev nosyonunu güçlendirmiş, diğer yandansa vatandaşlığın içinde gömülü olan dışarıda bırakma pratiklerini korumuştur. Neoliberalizmin bir ekonomik ve düşünsel sistem olarak gelişmesiyle beraber vatandaşlık da değişime uğramaya başlamıştır. Özellikle son zamanlarda revaçta olan gayrimenkul edinme ya da satın alma yoluyla vatandaşlık sağlayan programlar da neoliberal vatandaşlığın etkisi olarak ele alınabilir. Ancak yalnızca satın alma yoluyla statü sağlayan programlara odaklanmak, neoliberalizmin yurttaşları nasıl birer ekonomik özneye dönüştürdüğünü anlamak açısından eksik kalabilir. Bu tez bu eksikliği iş kurma yoluyla sahip olunabilen vatandaşlık programlarına bakarak gidermeye çalışmaktadır. Refah ülkesinde doğan ve doğmayan vatandaşların arasındaki farklılıklar neredeyse onların tüm hayatlarının yaşam standartını belirleyecek düzeydedir. Dolayısıyla, gelişmiş bir ülkede doğmayan ve vatandaşlık programları satın alamayan insanlar alternatif göç yöntemlerini araştırmaktadır. Artan ekonomik belirsizlik ve sosyal koşullar Türkiye'de de etkisini orta sınıf eğitimli insanların göçlerinin hızlanmasıyla göstermiştir. Türkiye vatandaşı olmanın getirdiği bu eksiklikleri telafi etmek adına, ortalama bir yatırıma sahip olanlar iş kurma yoluyla İngiltere'de yaşamaya ve çalışmaya imkân veren Ankara Antlaşması'nı yoğun ilgi göstermişlerdir. Neoliberalizmin vatandaşlık algısı üzerindeki etkisi, İngiltere'ye Ankara Antlaşması yoluyla göç eden kişilerle derinlemesine görüşmeler yapılarak araştırılmıştır. Bu tezin temel amacı, neoliberalizmin vatandaşların gözünde vatandaşlık algısını nasıl dönüştürdüğü hipotezine ampirik ve teorik kanıtlar sunmaktır. Böylece neoliberalizmin yurttaşların motivasyonlarını nasıl etkilediği ve varlıklı devletlerin göç politikalarını insan sermayesine göre nasıl şekillendirdiği gözlemlenebilir.
Özet (Çeviri)
Since ancient Greece, citizenship has been a status that determines the relationship between the state and society. However, it has undergone profound changes with the construction of nation-states. On the one hand, the notion of rights and responsibilities has changed, while on the other, it preserved the practices of exclusion that are embedded within citizenship. The strengthening of neoliberalism as a rational and economic system also contributed to the transformation of citizenship. Specifically, the mushrooming of citizenship programs that allow the acquisition of citizenship status through investment or owning real estate should also be considered as an example of neoliberal citizenship. However, concentrating merely on programs that provide status through purchase would be insufficient to comprehend how neoliberalism transforms citizens into economic subjects. This gap may be filled by looking into citizenship by business programs that provide a legal status. Since citizenship status has turned into a commodity amongst the ultra-rich and states, people who cannot afford it and live in a non-affluent country seek new alternatives. Since the only method to acquire this status is entrepreneurship, neoliberalism reduces them to economic subjects. The disparities between citizens born in welfare countries and others are so enormous that they largely influence their whole standard of living. Therefore, people who were not born in an affluent country and cannot afford citizenship programs seek alternative immigration methods. The increasing economic uncertainties and social circumstances in Turkey have accelerated the migration of the educated middle-class. At this point, in order to compensate for these deficiencies of being a Turkish citizen, those who had an average amount of savings have shown an interest in the Ankara Agreement, which allows them to live and work in the UK through establishing a company. The influence of neoliberalism on citizenship perception was investigated through in-depth interviews with people who migrated to England by the agreement. The primary aim of this thesis is to provide empirical and theoretical evidence for the hypothesis that neoliberalism has transformed the perception of citizenship in the eyes of the citizens. Thus, it would be observable how neoliberalism affects the citizens' motivations and how affluent states shaped their migration policies according to the human capital.