Gıda imalat sanayinde AHP ve KFG yöntemleri ile sürdürülebilir tedarik zinciri tasarımı ve bir uygulama
Sustainable supply chain design with AHP and QFD methods in the food manufacturing industry and a case study
  1. Tez No: 722732
  2. Yazar: GÜLHAN ÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimi tedarikçiler, imalatçılar ve müşteriler arasında gerçekleşen malzeme, bilgi ve para akışı sırasında ekonomik, sosyal ve çevresel gereklilikleri gözetir. Sürdürülebilir bir tedarik zinciri tasarımı sürdürülebilir bir başarının öncülü olarak düşünülebilir. Bu nedenle etkili bir tedarik zinciri tasarlamak işletmeler için bir rekabet avantajı oluşturur. Sürdürülebilirlik kavramı, özellikle ürünlerin hassas olduğu gıda tedarik zincirleri için farklı bir önem taşımaktadır. Gıda ürünlerinin tedarik zinciri boyunca ilerlerken her aşamada güvenliğinin, kalitesinin ve sürekliliğinin sağlanması, toplum sağlığına olan doğrudan ve dolaylı etkileri sebebi ile kritiktir. Gıda sektöründe sürdürülebilir bir tedarik zinciri tasarlamak için literatürde sıklıkla kullanılan çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) ile ürün ve süreç geliştirmede etkili bir yöntem olan Kalite Fonksiyon Göçerimi (KFG) yöntemi kullanılabilir. Bu çalışmada sürdürülebilir gıda tedarik zinciri için tasarım gereksinimlerini belirleyebilmek amacı ile AHP ve KFG yöntemlerinin kullanıldığı bütünleşik bir yaklaşım önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainable supply chain management considers economic, social and environmental requirements during the flow of materials, information and money between suppliers, manufacturers and customers. A sustainable supply chain design can be considered as a precursor to sustainable success. Therefore, designing an effective supply chain creates a competitive advantage for businesses. The concept of sustainability is important especially for food supply chains where products are sensitive. Ensuring the safety, quality and continuity of food products at every stage as they move through the supply chain is critical due to its direct and indirect impact on public health. In order to design a sustainable supply chain in the food industry, the Analytical Hierarchy Process (AHP), which is one of the multi-criteria decision-making methods frequently used in the literature, and the Quality Function Deployment (QFD) method, which is an effective method in product and process development, can be used. In this study, an integrated approach using AHP and QFD methods is proposed in order to determine the design requirements for a sustainable food supply chain.